„WP” apeluje do prezydenta USA o wywarcie wpływu na polski rząd

fot.EPA

fot.EPA

Nowi prawicowi przywódcy Polski przekroczyli granicę. Prezydent USA mógłby wywrzeć na nich wpływ i dać im do zrozumienia, że ich działania mogą zaszkodzić relacjom z Waszyngtonem oraz podkopać polskie success story – pisze w środę „Washington Post”.

Jak podkreśla dziennik, „przez ostatnie dwie dekady Polska była liderem wśród postkomunistycznych państw Europy Środkowej, z coraz szybciej rozwijającą się gospodarką i rosnącym wpływem w NATO i Unii Europejskiej”. Dlatego „nagły wybuch kryzysu politycznego w Warszawie, który według wysokich rangą polityków i obrońców prawa zagraża krajowej demokracji, wywołał szok po obu stronach Atlantyku” – dodaje.

Gazeta przypomina, że działania Prawa i Sprawiedliwości skłoniły szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza do oświadczenia, że w Polsce trwa „zamach stanu”, a dziesiątki tysięcy Polaków do przyłączenia się do demonstracji organizowanych przez nowo powstały Komitet Obrony Demokracji.

„WP” za najbardziej niepokojące uznaje próby przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym. Według dziennika „PiS i jej przywódca Jarosław Kaczyński przekroczyli granicę, nie akceptując wyroku Trybunału, który uprawomocniał trzy z pięciu poprzednich nominacji sędziowskich”. „Utrudniając Trybunałowi podejmowanie decyzji, nowa ustawa może usunąć najważniejszą kontrolę nad nowym rządem” – ocenia „WP”.

Masowe demonstracje i gorąca debata, wywołana kryzysem wokół Trybunału, świadczą o tym, że Polska pozostaje solidną demokracją – uważa gazeta i dodaje, że wielu Polaków obawia się, że „Kaczyński zamierza pójść drogą swego sojusznika, premiera Węgier Viktora Orbana”, który naraził na szwank krajowe instytucje i wyrażał pogardę dla liberalnej demokracji.

„Kaczyński i jego partia są wrogo nastawieni do Rosji i nieufni wobec Niemiec, ale ogólnie są proamerykańscy. Stwarza to dla administracji prezydenta Baracka Obamy okazję do wywarcia wpływu na rząd. Administracja powinna powiedzieć przywódcom w Warszawie, że osłabienie kontroli sądowniczej, czystki wśród krytyków w państwowych mediach i dalsze prześladowanie przeciwników politycznych szybko popsują relacje z Waszyngtonem i podkopią polskie success story” – konkluduje gazeta.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

 1. ADALBERT
  ADALBERT 23 grudnia, 2015, 16:28

  Coz,jezeli tak odpowiedzialne pismo bazuje m.in. na wypowiedziach wybitnego polityka niemieckiego, czolowej postaci Unii Europejskiej, ktory to w swych proroczych wypowiedziach powolywal sie na przyklad dzialania demokratycznego m.in. tak znanej nam z wlasnej pamieci albo historycznej wiedzy w postaci Adolfa Hitlera, to byloby zaskakujacym,gdyby to Prezydent USA Barack Obama usluchal realnie takiego wlasnie nieodpowiedzialnego (to najbardziej z delikatnych sformulowan na ten temat) sposobu przywracania demokracji w jakimkolwiek kraju na swiecie.Co czynil Hitler dla demokracji,jakich srodkow uzywal i do czego doprowadzil caly swiat wie prawie kazde dziecko, tylko nie redaktorzy WP .Jezeli ktos nie sluchal szczerej wypowiedzi Martina Schulza,tegoz wlasnie polityka UE, to zalaczam link : http://www.dlapolski.pl/martin-schulz-sensacyjne-przemowienie-do -polakow
  A redakcji Dziennika Zwiazkowego sugeruje, wszak dzialacie juz ponad 100-lat na rzecz interesu srodowiska polonijnego,a tym samym takze dla Polski i Polakow, abyscie wystosowali stosowny i odpowiedzialny protest do Washington Post wzywajacy ich do poszanowania dobrego imienia wszystkich Polakow,uszanowania niepodleglosci i suwerennosci Polski w kazdym wymiarze oraz wrecz zamilczania politykow wszelkiej masci z dowolnego kraju,ktorzy powoluja sie na „swietlany przyklad dzialania Adolfa Hitlera” czy innych zbrodniarzy wojennych. Pozwolilem sobie przekazac ten bezpardonowo szkalujacy Polske i Narod Polski tekst bezposrednio do Prezydenta USA, aby ten wiedzial,jakich to argumentow merytorycznych uzywaja politycy kraju sojuszniczego i co to moze spowodowac w przyszlosci . A Niemcy, i ten wlasnie przywolany polityk wysokiej rangi w UE, milcza jak zakleci na temat naleznych Polsce kwot reparacji wojennych , za ich ekstremalne barbarzynstwo i ludobojstwo dokonywane na Polsce i Narodzie Polskim w okresie WW II .

  Reply this comment
  • STRASS
   STRASS 24 grudnia, 2015, 17:11

   A wy towarzyszu Adalbert skąd czerpiecie wiedzę co PiS i jego funkcjonariusze wyprawiają w Kraju nad Wisełką ? Czy wiecie tow. jak min.Macierewicz włamał się o 1.30 w nocy do pomieszczeń NATO w Warszawie? Czy wiecie jak niszczony jest Trybunał Konstytucyjny przez partię mającą większość w obu izbach parlamentu po to aby uchwalać każdą ustawę bez jakiejkolwiek kontroli sądowej ? O jakim szkalowaniu piszecie?Co ma do rzeczy Hitler? Poczytajcie prasę europejską ,poczytajcie prasę polską to dowiecie się co dzieje się w Polsce.Totalne niszczenie demokracji,skazanie Polski na ostracyzm i kary ze strony Unii Europejskiej.Zanosi się na burzenie wielu instytucji powstałych po transformacji ustrojowej wywalczonej przez Solidarność w 1989 r.
   To wy tow ADALBERT szkalujecie ten kraj, szkalujecie Polaków w kraju.

   Reply this comment
 2. David
  David 24 grudnia, 2015, 15:56

  W Washington Post pracuja najlepsi dziennikarze w USA elita elit Natomiast w Polskim Rzadzie tacy ktorzy jakby nie znajomosci chodziliby po zasilek do Urzedu Pracy tyle w temacie

  Reply this comment
 3. wally
  wally 27 grudnia, 2015, 10:55

  Ludzie w Polsce n ic zlego sie nie dzieje .Na manifestcje chodza ludzie bogaci bronia sie przed oskarzeniami za swoje zle uczynki jakie popelnili za ostatnich rzadow ,reszta sie smieje i cieszy sie ze zmian jakie nadchodza ..Naprawde smieszne jest postepowanie tych ktorzy cosik plota o ginacej demokracii …oj niedobrze bedzie sie mialo zlodziejom niedobrze

  Reply this comment
 4. ADALBERT
  ADALBERT 27 grudnia, 2015, 14:35

  A czy Wy,towarzyszu STRASS, posiadacie stosowne wiadomosci o tym,ze to NIEMCY nadal nie chca oddac Polsce naleznych kwot za swe barbarzynstwo wobec Polski i Narodu Polskiego popelnione z niewyobrazalnym okrucienstwem w okresie WW II .A czy Wy,towarzyszu STRASS, zapoznaliscie sie dokladnie z trescia przemowienia Martina Schulza skierowanym do Polakow?Oczywiscie,ze nie, bo to z tego wlasnie przemowienia wynika bezspornie,kto jest IDOLEM tego funkcjonariusza UE i dlaczego.Przed wyborami z dnia 25 pazdziernika 2015 Trybunal Konstytucyjny funkcjonowal w sytuacji,gdy to PO i PSL mieli parlamentarna wiekszosc…wiec problem jest bardziej zlozony i jezeli aktualne izby – Sejm i Senat – widza problem inaczej, a ich wyboru dokonala zdecydowana wiekszosc Polskiego Narodu, to ich punkt widzenia trzeba w pelni uszanowac .
  Czy wy,towarzyszu STRASS, nie dostrzegacie tego,ze wiodace Unia Europejska zobowiazane wobec Polski Niemcy wprost nie chca POLSKIEJ SUWERENNOSCI w kazdym obszarze.Czytam prase w wielu jezykach i zauwazam,ze jezeli ktos ostentacyjnie wyraza swe niezadowolenie ze stanu spraw dziejacych sie w innym kraju i opiera sie na zaslyszanych opiniach , a nie na faktach, to takie wywody trzeba odbierac z bardzo duza ostroznoscia. Demokracja w Polsce zostala ,poki co, narazona na szwank powazny poniewaz obowiazuje ustawa 1066 sporzadzona za kadencji poprzednikow PiSu i nikt z pokroju Waszego,towarzyszu STRASS, nie podejmuje stosownych dzialan, aby te ustawe narazajaco bezspornie Polske na utrate narodowej tozsamosci i niepodleglosci zawetowac . Zapewne,jezeli uczyni to PiS , to glosy skazujace Polske na ostracyzm beda wrecz zdwojone. Aby szkalowac kogokolwiek, trzeba glosic nieprawde. A prawda jest,ze Polska po wyborach 25.10.2015 skierowana zostala na wlasciwa droge,aby odzyskac wlasna tozsamosc,suwerennosc,swobode gospodarowania oraz realna mozliwosc kontaktu z innymi krajami swiata na rownoprawnym poziomie. I w wyniku tego zyskaja takze Polacy we wszystkich sferach swego ludzkiego bytu.Nie wiem nad jaka to rzeczka urodzil sie towarzysz STRASS. Bo w Polsce jest WISLA i ODRA i wiele innych o wlasnej nazwie rzek. Prawdopodobnie o „Cudzie nad Wisla” towarzysz STRASS nie slyszal , bo czytajac prase europejska na taka informacje nie sposob sie natknac, gdyz podanie tej informacji do wiadomosci ludow Europy przypomni im,ze wlasna narodowa i terytorialna tozsamosc zawdzieczaja wlasnie takim,jak Adalbert,mieszkancom kraju nad Wisla, gdzie wlasnie w 1920 roku ,roku „Cudu nad Wisla” , profesor i student,chlop i robotnik,rzemieslnik i kupiec oraz wielu,wielu wiecej wiedzeni chrzescijanskim przeslaniem o koniecznosci obrony swej Ojczyzny wyszli z podniesiona twarza naprzeciw hordom rosyjskiego najezdzcy i ZWYCIEZYLI .Najgorszym jest,towarzyszu STRASS , ZAMILCZANIE OCZYWISTYCH FAKTOW I FAKTYCZNEJ ODPOWIEDZIALNEJ REAKCJI NARODU POLSKIEGO NA POZADANY DLA TEGO NARODU KIERUNEK DOKONYWANYCH ZMIAN PO PAZDZIERNIKOWYCH WYBORACH.

  Reply this comment
 5. ADALBERT
  ADALBERT 27 grudnia, 2015, 15:11
 6. zza kałuży
  zza kałuży 27 grudnia, 2015, 22:30

  Jak czytam takich @ADALBERTÓW to zaczynam marzyć o przyłączeniu byłych ziem pruskich i ziem byłego zaboru pruskiego, które z łaski i woli Stalina dostały się Polsce z powrotem pod zarząd niemiecki. @ADALBERTY niech sobie robią co chcą w Księstwie Warszawskim i w Galicji.
  Ach, gdyby tylko Niemiaszki chciały powtórki z rozrywki, czyli zgodziły się na akcję przyłączenia NRD bis.

  Reply this comment
 7. zza kałuży
  zza kałuży 27 grudnia, 2015, 22:40

  maiło być „niech sobie robią co chcą w resztce Księstwa Warszawskiego i w Galicji”

  Reply this comment
 8. ADALBERT
  ADALBERT 28 grudnia, 2015, 11:24

  Mozna w tej sytuacji tylko to powiedziec, ze ksywa „zza kaluzy” jest jak najbardziej na miejscu, bo brak odpowiedzialnosci publicznej za wypowiadane slowa nie jest tozsamy z brakiem odpowiedzialnosci z powodu zlego stanu zdrowia, choc czesto te stany wystepuja jednoczesnie.Tylko taki osobnik nie w pelni zrownowazony chce dla bliznich swoich autentycznej wojny, bo nie wyobrazam sobie,aby ktokolwiek w Polsce , poza na szczescie z natury nie czesto wystepujacymi „kaluzami” , pozwolil na niemiecka powtorke z rozrywki.

  Reply this comment
 9. zza kałuży
  zza kałuży 28 grudnia, 2015, 15:45

  Kto miał lepsze życie i kto ma dziś lepszą emeryturę; dzieci porwane przez hitlerowców na Zamojszczyźnie czy ich rówieśnicy, którym udało się uciec i schować?
  *
  Ile setek tysięcy czy milionów Polaków zgodziło się ze mną i wyemigrowało do Niemiec? Nawet tylko licząc po II w. św.?
  *
  Sto razy wolałbym wrócić do Breslau niż do jakiejś wiochy pod Tarnowem czy koło Moniek.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*