Wojsko USA przeprowadziło operację przeciwko ekstremistom w Somalii

Wojsko USA przeprowadziło operację przeciwko ekstremistom w Somalii

Amerykańskie wojsko przeprowadziło w poniedziałek operację przeciwko islamistycznym bojownikom z ugrupowania Al-Szabab w Somalii – poinformował rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby. Szczegóły operacji nie są znane.

„Oceniamy skutki tej operacji i w odpowiednim czasie przedstawimy dodatkowe informacje” – dodał Kirby w komunikacie.

O operacji poinformowano dzień po ataku siedmiu uzbrojonych bojowników na więzienie w centrum Mogadiszu, podczas którego napastnicy próbowali uwolnić przetrzymywanych tam ekstremistów. Pentagon nie poinformował, czy operacja była związana z tym atakiem.

Według somalijskich władz w niedzielnym ataku zginęli wszyscy napastnicy, trzech żołnierzy i dwóch cywilów. Zaatakowane więzienie służy somalijskiemu wywiadowi jako ośrodek przesłuchań i najpewniej wiele domniemanych bojowników jest tam przetrzymywanych w podziemnych celach – pisze agencja AP.

Do niedzielnej akcji przyznała się powiązana z Al-Kaidą organizacja Al-Szabab.

Ugrupowanie to od lat prowadzi wojnę wewnętrzną, aby usunąć z kraju rząd popierany przez Zachód i wprowadzić prawo szariatu. W ostatnim czasie bojownicy przeprowadzali spektakularne zamachy w stolicy, np. na siedzibę prezydenta czy parlamentu. Często atakują też poza granicami Somalii, np. w Kenii. To Al-Szabab stało za ubiegłorocznym zamachem w centrum handlowym Westgate w Nairobi. Zginęło wtedy 67 osób.(PAP)

fot.Tobin Jones/Handout/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka
Tags: Somalia, USA, wojsko

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*