Władze: zmarły chłopiec z Gwatemali był chory na grypę

Władze: zmarły chłopiec z Gwatemali był chory na grypę

Ośmioletni chłopiec z Gwatemali, który został zatrzymany wraz z ojcem przy próbie nielegalnego przedostania się do USA i zmarł w szpitalu, chorował na grypę, ale do wskazania przyczyny zgody potrzebne są dalsze badania – poinformowały władze stanu Nowy Meksyk.

Ośmioletni Felipe Gomez Alonzo zmarł we wtorek w szpitalu; lekarze stwierdzili u niego takie objawy, jak kaszel, wymioty i gorączka.

Według oświadczenia straży granicznej chłopiec przebywał w poniedziałek wraz z ojcem w areszcie, gdy jeden z funkcjonariuszy zauważył u niego symptomy choroby. Felipe został przewieziony do szpitala, gdzie lekarze stwierdzili u niego zwykłe przeziębienie z gorączką, po czym go wypisali. Wieczorem chłopiec zaczął wymiotować i ponownie trafił do szpitala, gdzie we wtorek wcześnie rano zmarł.

Według MSW Gwatemali chłopiec wraz ojcem przedostali się z Meksyku do USA w pobliżu miasta El Paso w Teksasie 18 grudnia, a 23 grudnia obaj zostali przetransportowani do aresztu straży granicznej w Alamogordo w Nowym Meksyku.

Na początku grudnia pochodząca również z Gwatemali siedmioletnia Jakelin Caal zmarła kilka dni po zatrzymaniu wraz z ojcem przez straż graniczną USA w Nowym Meksyku. Jako przyczynę śmierci wskazano niewydolność wątroby spowodowaną odwodnieniem organizmu, będącym z kolei efektem wysokiej gorączki.

Oba przypadki są przedmiotem dochodzenia.

Śmierć dziewczynki wzmogła głosy krytyki w kierunku administracji Donalda Trumpa w związku ze stosowanymi przez nią metodami zwalczania nielegalnej imigracji, zwłaszcza przetrzymywaniem dzieci w aresztach. Administracja mówi z kolei, że śmierć Caal dowodzi, jak niebezpieczne są podejmowane przez rodziców z małymi dziećmi próby nielegalnego przedostania się do USA.

Według CNN po śmierci chłopca straż graniczna Nowego Meksyku zdecydowała się zmienić procedury przy zatrzymywaniu i przetrzymywaniu nieletnich nielegalnych imigrantów, a zwłaszcza prowadzić dodatkowe kontrole medyczne zatrzymanych dzieci poniżej 10. roku życia.(PAP)

fot.Alejandro Zepeda/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

  1. RP
    RP 30 grudnia, 2018, 10:20

    How is that anyone else’s fault, other than his parents who ILLEGALLY brought him here?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*