Władze USA: reżim syryjski użył sarinu i chloru do ataku chemicznego w Dumie

Władze USA: reżim syryjski użył sarinu i chloru do ataku chemicznego w Dumie

Anonimowa przedstawicielka władz USA oświadczyła w sobotę, że informacje, jakimi dysponuje administracja amerykańska wskazują, iż do ataku chemicznego w Dumie syryjski reżim użył sarinu i chloru, co potwierdzają symptomy zaobserwowane u ofiar.

Sarin jest najsilniejszą substancją neurotoksyczną, która została już wykorzystana w ubiegłym roku przez reżim Baszara el-Asada podczas ataku chemicznego w Chan Szajchum; USA ostrzelały po nim z broni rakietowej bazę syryjskich sił rządowych Szajrat w prowincji Hims – przypomina AFP.

Połączone siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku; miało wówczas zginąć ponad 60 osób. Siły zbrojne USA podały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims. (PAP)

Na zdjęciu: Zespół ONZ, który bada użycie bronii chemicznej w Damaszku
fot.YOUSSEF BADAWI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka
Tags: atak, reżim', sarin, Syria

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*