Władze USA: Korea Północna uwolniła aresztowanego Amerykanina

Władze USA: Korea Północna uwolniła aresztowanego Amerykanina

Władze Korei Północnej uwolniły aresztowanego prawie sześć miesięcy temu Amerykanina Jeffreya Fowle’a – poinformował we wtorek Departament Stanu USA. W Korei Płn. wciąż jest więzionych dwóch innych obywateli USA, skazanych przez miejscowe sądy.

Według agencji AP Fowle odleciał w wtorek z Pjongjangu na pokładzie amerykańskiego samolotu rządowego. W negocjacjach w sprawie jego zwolnienia pomogły USA władze Szwecji.

56-letni Fowle miał w Korei Północnej dopiero stanąć przed sądem. Został zatrzymany w maju i oskarżony o „akty wrogości, którymi naruszył swój status turysty”. Chodziło o pozostawienie Biblii w nocnym klubie w jednym z północnokoreańskich miast.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf powiedziała, że USA „przyjmują z zadowoleniem” decyzję Korei Północnej. Podziękowała także Szwecji za „niestrudzone starania” jej ambasady w Pjongjangu.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest ocenił, że decyzja o zwolnieniu Amerykanina jest pozytywna. Wezwał jednak Koreę Północną do zwolnienia pozostałych Amerykanów – Kennetha Bae i Matthew Millera. „USA będą nadal aktywnie pracowały w ich sprawie” – zaznaczył.

Miller we wrześniu został skazany na sześć lat ciężkich robót za popełnienie „wrogich czynów” wobec komunistycznego reżimu. Według Pjongjangu Amerykanin po przylocie do Korei Północnej podarł na lotnisku wizę turystyczną i zażądał przyznania azylu. Władze tego kraju uznały, że przekroczył granicę nielegalnie i miał zajmować się szpiegostwem.

Zatrzymany w 2012 roku misjonarz Bae, który jest pochodzenia koreańskiego, został skazany za próbę – jak to określono – obalenia ustroju państwa północnokoreańskiego i odbywa karę 15 lat obozu pracy. 46-letni mężczyzna ma poważne problemy ze zdrowiem. (PAP)

Na zdjęciu:

Jeffrey Fowle fot.City of Moraine

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*