Władze: nie ma groźby epidemii eboli

Władze: nie ma groźby epidemii eboli

Po potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia ebolą w USA, władze sanitarne tego kraju zapewniły w czwartek, że nie ma groźby epidemii tej choroby w Stanach Zjednoczonych.

„Mogą być jeszcze pojedyncze przypadki, ale nie będzie w żadnym wypadku rozprzestrzeniania się choroby” – oświadczył w Atlancie szef Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Tom Frieden.

Pierwszy w USA przypadek zarażenia ebolą potwierdzono w Teksasie. Pacjent, którego tożsamości oraz narodowości nie ujawniono, przebywa obecnie w izolatce w szpitalu Texas Health Presbyterian w Dallas.

Objawy chorobowe pojawiły się u niego kilka dni po przylocie do USA z Liberii, gdzie odwiedzał rodzinę. Władze zapewniły, że pacjent nie był chory podczas lotu, a przed wejściem na pokład samolotu do USA został poddany kontroli i nie stwierdzono u niego gorączki. Ponieważ ebola nie zaraża, dopóki nie rozwiną się jej objawy, raczej nie ma szans, by pacjent zaraził kogoś podczas lotu – zapewniło CDC.

Czworo członków rodziny, z którą kontaktował się zarażony, zostało objętych kwarantanną. „Na razie nie ma u nich objawów choroby. Nie mają gorączki, czują się dobrze. Musimy ich jednak nadal obserwować” – powiedział przedstawiciel władz sanitarnych w Teksasie David Lakey.

W sumie, kontakt z zarażonym mężczyzna mogło mieć w około 100 osób.

Na ebolę, którą zaraziły się od początku wybuchu epidemii 6 263 osoby, zmarło – według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 21 września – 2 917 osób w pięciu krajach Afryki Zachodniej – Gwinei, Liberii, Sierra Leone, Nigerii i Senegalu.

Obecna epidemia eboli, największa od odkrycia tego śmiercionośnego wirusa w latach 70., wybuchła w marcu br. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: ebola, epidemia, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*