Szczerski w Nowym Jorku w związku z przewodnictwem w RB

Szczerski w Nowym Jorku w związku z przewodnictwem w RB

Przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski przeprowadzi w piątek serię spotkań w ONZ. Skoncentrują się głównie na przygotowaniach do objęcia przez Polskę w maju przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jak powiedział PAP towarzyszący prezydenckiemu ministrowi dyrektor biura spraw zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztof Dzielski podstawowym celem wizyty w Nowym Jorku jest polityczne przygotowanie do przewodnictwa Polski w RB. Posłużą temu m.in. zaplanowane konsultacje z partnerami Polski.

„Minister spotka się ze stałymi przedstawicielami państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Omówi z nimi wstępnie tematykę będącą przedmiotem debaty otwartej pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy” – powiedział PAP Dzielski.Wyjaśnił też, że przewidziana w maju debata skupi się na problematyce prawa międzynarodowego. Jej szczegóły zostaną sprecyzowane w późniejszym terminie.

W programie nowojorskiej wizyty znajduje się także spotkanie Szczerskiego z asystentem sekretarza generalnego ds. politycznych Taye-Brook Zerihounem. Zaplanowana jest ponadto seria wewnętrznych narad.

Dzielski nie przewiduje podczas nowojorskich spotkań prezydenckiego ministra – jak to określił – „fajerwerków”. Zapowiedział, że będzie to praca dyplomatyczna. Rozmowy skoncentrują się głównie na kwestiach politycznych i organizacyjnych.

Program piątkowej wizyty obejmuje także spotkanie z dziennikarzami w siedzibie polskiego konsulatu na Manhattanie.

W czwartek szef gabinetu prezydenta RP przebywał w Waszyngtonie. Rozmawiał tam z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem.

W Fundacji Heritage Krzysztof Szczerski wygłosił wykład „Rozwijanie swobód i wolności gospodarczej poprzez Inicjatywę Trójmorza” oraz odpowiadał na pytania ekspertów. Prestiżowa, konserwatywna fundacja waszyngtońska uważana jest za intelektualne i personalne zaplecze administracji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Na zdj. Krzysztof Szczerski fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ

Categories: Ameryka

Comments

 1. Normals
  Normals 9 marca, 2018, 15:45

  Szczerski rozpaczliwie szuka partnerow do rozmow po tym jak wyciekla notatka dyplomatyczna o tym ze amerykanie daja bana na wizyty w Bialym domu dla Dudy i Morawieckiego po dyplomatycznym bagnie w jakie Polske wpedzila dojna zmiana wprowadzajac ten fatalny bubel prawny, ktory amerykanie juz okrzykneli Holocaust law.

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 10 marca, 2018, 01:03

   Amerykanie juz wycofali sie z bana i teraz Duda moze przyjechac do WH i ma zagwarantowane spotkanie z trenerem fitnesu Melani Trump.

   Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 9 marca, 2018, 16:18

  Ameryka jest daleko-co ona mnie obchodzi ? Polska nie będzie tańczyć jak Żydzi zagrają to nie USA, że przed parchem yankesi klękają.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*