WikiLeaks publikuje prywatne maile dyrektora CIA

Screen Shot 2015-10-22 at 11.08.41 AM

fot.WikiLeaks

Demaskatorski portal WikiLeaks opublikował w środę wiadomości z prywatnego konta mailowego dyrektora CIA Johna Brennana; dokumenty są z lat 2007-2009, zanim pracował jako doradca ds. walki z terroryzmem i przejął w 2013 r. funkcję szefa agencji wywiadowczej USA.

„Dzisiaj, 21 października 2015 r., i w ciągu kolejnych dni WikiLeaks będzie publikować dokumenty pochodzące z prywatnej skrzynki mailowej szefa CIA” – napisała organizacja na swojej stronie internetowej.

W komunikacie czytamy, że Brennan używał tego konta okazyjnie, do projektów związanych z działalnością wywiadowczą.

Na razie na stronie opublikowano 3-stronicową notatkę ze stycznia 2009 r. z rekomendacjami na temat Iranu zaadresowaną do Baracka Obamy, wówczas prezydenta elekta przed objęciem urzędu. Brennan doradzał Obamie, by ten „załagodził retorykę” w sprawie umowy o ograniczeniu przez Iran programu nuklearnego i skrytykował poprzedniego prezydenta George’a W. Busha za wliczenie Iranu do tzw. światowej osi zła.

Na światło dzienne wyszły także dwa dokumenty z 2008 r. mówiące o torturach, w tym kopia ustawy analizowanej przez amerykański Senat, w której wymienia się zakazane praktyki, takie jak fikcyjne egzekucje czy podtapianie (waterboarding).

Demaskatorski portal WikiLeaks umieścił też na stronie kopię 48-stronicowego dokumentu zawierającego dane osobiste Brennana. Szef CIA wypełnił dokument w 2008 r. w celu weryfikacji, by uzyskać dostęp do tajnych danych. Pojawiają się tam informacje na temat żony Brennana i nazwiska jego współpracowników z czasów zanim trafił do CIA. Jak pisze agencja Associated Press, tylko ten dokument spośród opublikowanych przez WikiLeaks wydaje się być istotnym.

Materiały uzyskano prawdopodobnie w wyniku ataku hakera, który parę dni wcześniej powiedział na łamach dziennika „New York Post”, że jest uczniem szkoły średniej i protestuje przeciwko amerykańskiej polityce zagranicznej. Twierdził on, że podając się za pracownika firmy Verizon – dostawcy usług telekomunikacyjnych, oszukał innego pracownika i w ten sposób uzyskał prywatne dane Brennana.

Portal WikiLeaks ujawnia tajne dokumenty, m.in. dotyczące operacji wojskowych USA w Iraku i Afganistanie, oraz tysiące depesz dyplomatycznych amerykańskich misji na całym świecie. Julian Assange, założyciel portalu, ukrywa się od lata 2012 roku w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru. 44-letni Australijczyk chce uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest poszukiwany w związku z podejrzeniem napaści seksualnej i gwałtu, choć sam zaprzecza zarzutom. Twierdzi, że obawia się, iż w razie ekstradycji do Szwecji zostanie wydany władzom amerykańskim w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks dokumentami.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: CIA, email, WikiLeaks

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*