Wielkie centrum gromadzenia danych NSA ma kłopoty techniczne

Wielkie centrum gromadzenia danych NSA ma kłopoty techniczne

Skoki napięcia powodujące wyładowania elektryczne opóźniły co najmniej o rok otwarcie nowego centrum obliczeniowego w stanie Utah, gdzie amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) będzie gromadzić i analizować ogromne ilości danych.

Budynki nowego centrum obliczeniowego Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Utah fot. George Frey/PAP/EPA

Budynki nowego centrum obliczeniowego Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Utah fot. George Frey/PAP/EPA

Poinformował o tym dziennik “Wall Street Journal” powołując się na dokumentację tego projektu i źródła dobrze poinformowane.

Wyładowania elektryczne są podobno tak silne, że topią metal. W ciągu minionych 13 miesięcy było ich już 10. Spowodowały zniszczenie sprzętu wartego setki tysięcy dolarów – podał “WSJ”. Trwa poszukiwanie przyczyn i środków zaradczych.

Centrum w miejscowości Bluffdale w Utah ma być największym tego typu ośrodkiem NSA. Zajmuje powierzchnię ponad 9 ha, a koszty budowy zaplanowano na 1,4 mld dolarów, nie licząc superkomputerów Cray, które będą tam wykorzystywane do rozszyfrowywania i analizy danych, zbieranych przez NSA w ramach programów inwigilacji elektronicznej. Skalę tych programów ujawnił Edward Snowden.

Dokładne informacje o ilości danych, które będą tam przechowywane i analizowane, są objęte tajemnicą. Inżynierowie pracujący przy realizacji tego projektu sądzą, że pojemność centrum w Utah będzie większa niż pojemność największego takiego ośrodka internetowego giganta – firmy Google. Eksperci mówią o eksabajtach lub nawet zettabajtach danych.

Energia elektryczna, potrzebna do zasilania centrum NSA w Utah kosztuje – jak wynika z dokumentów projektowych – ponad 1 milion dolarów miesięcznie. Ośrodek zużywa jej tyle, co 20-tysięczne miasteczko.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*