Większość diaspory kubańskiej w Miami popiera poluzowanie sankcji

Większość diaspory kubańskiej w Miami popiera poluzowanie sankcji

Większość Amerykanów pochodzenia kubańskiego mieszkających w Miami, zwanym małą Hawaną, jest za poluzowaniem sankcji USA wobec komunistycznej Kuby – wynika z sondażu opublikowanego we wtorek przez Międzynarodowy Uniwersytet Florydy.

Pozwolenie na opuszczenie Kuby, ważne w Miami przez 3 miesiące fot.Vilien Fernandez/EPA

Pozwolenie na opuszczenie Kuby, ważne w Miami przez 3 miesiące fot.Vilien Fernandez/EPA

52 proc. Amerykanów pochodzenia kubańskiego, którzy byli ankietowani w hrabstwie Miami-Dade, sprzeciwia się obowiązującym od ponad 50 lat sankcjom, a aż 68 proc. jest za nawiązaniem stosunków dyplomatycznych między USA a Kubą.

Podobny odsetek (69 proc.) jest za zniesieniem zakazu podróżowania na Kubę dla wszystkich Amerykanów – wynika z sondażu przeprowadzonego na grupie 1000 amerykańskich Kubańczyków; margines błędu wynosi 3 pkt proc.

Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają Amerykanom odwiedzać wyspę w celach kulturalnych i naukowych jedynie pod warunkiem uzyskania pozwolenia; ich liczba jest ściśle kontrolowana.

Z kolei USA przyjmują obecnie rocznie ok. 20 000 Kubańczyków, którzy przybywają legalnie; przyjmują też tych, którzy zdołają dotrzeć do amerykańskich wybrzeży, jednak odsyłają na Kubę tych jej obywateli, których przechwytują na morzu. W ciągu ostatniego półwiecza tysiące Kubańczyków zginęły, próbując pokonać zdradliwą Cieśninę Florydzką w lichych łódkach i na zbudowanych metodą chałupniczą tratwach.

Stany Zjednoczone zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą w 1961 roku. Obowiązujące od pół wieku amerykańskie embargo, jakim została objęta Kuba, może być zniesione jedynie uchwałą Kongresu USA.

Społeczność kubańska w Stanach Zjednoczonych liczy od 1,8 mln do 2,2 mln ludzi. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*