Większość Amerykanów popiera nawiązanie stosunków z Kubą

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Blisko trzy czwarte Amerykanów popiera nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Kubą, ale w sprawie zniesienia sankcji opinie są podzielone – wynika z sondażu wykonanego na zlecenie Associated Press.

58 proc. Amerykanów popiera politykę prezydenta Baracka Obamy wobec Kuby, 40 proc. jest przeciwnego zdania. Ponadto 48 proc. respondentów uważa, że sankcje wobec Hawany powinny być ograniczone albo całkowicie zniesione, a 47 proc. sądzi, że należy je utrzymać lub wręcz zwiększyć. 5 proc. pytanych nie udzieliło odpowiedzi.

Tymczasem w Kongresie rośnie poparcie dla zniesienia embargo na handel z Kubą. Senator Amy Klobuchar powiedziała w rozmowie z AP, że wspiera ponadpartyjne porozumienie na rzecz ustawy znoszącej embargo, ponieważ utrzymanie go będzie oznaczało, że amerykańskie firmy stracą możliwości inwestowania na Kubie, które nadarzą się po złagodzeniu restrykcji dotyczących podróży na wyspę.

Stany Zjednoczone i Kuba oficjalnie wznowiły stosunki dyplomatyczne po 54 latach przerwy. Porozumienie o przywróceniu pełnych relacji weszło w życie wraz z wybiciem północy z niedzieli na poniedziałek w Waszyngtonie i Hawanie.

Ponowne otwarcie ambasad, zamkniętych w 1961 roku po zerwaniu stosunków dyplomatycznych, jest najbardziej konkretnym dowodem zbliżenia między USA a Kubą, od kiedy pod koniec ubiegłego roku prezydent Barack Obama ogłosił zwrot w trwającej od ponad pół wieku polityce izolacji wyspy.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: Amerykanie, Kuba, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*