Więcej niż co trzeci młody biały Amerykanin ma za sobą areszt

Więcej niż co trzeci młody biały Amerykanin ma za sobą areszt

Miliony Amerykanów trafiają do aresztu przed ukończeniem 23 roku życia. Z badań opublikowanych przez czasopismo „Crime & Delinquency” wynika, że blisko połowa – 49 proc. – Afroamerykanów i blisko 40 proc. białych mężczyzn znalazło się w więzieniu w młodym wieku. Naruszenie prawa poważnie ogranicza możliwość znalezienia pracy, ukończenia szkoły i udziału w życiu społecznym – pisze „Huffington Post”.

fot.SSGT Fernando Serna/defenseimagery.mil/Wikipedia

fot.SSGT Fernando Serna/defenseimagery.mil/Wikipedia

Autorzy badań przeprowadzili analizę danych z lat 1997−2008 dotyczących aresztowań za różnego rodzaju przewinienia, od wagarowania po poważne przestępstwa z użyciem przemocy (z wyjątkiem przestępstw drogowych).

Okazało się, że przed ukończeniem 18 lat w konflikt z prawem weszło 30 proc. czarnoskórych, 26 proc. Latynosów i 22 proc. białych nastolatków.

Liczba aresztowań wzrasta wraz z wiekiem. Do 23 roku życia w areszcie znalazło się 49 proc. czarnoskórych, 44 proc. Latynosów i 38 proc. białych mężczyzn.

Liczby te przedstawiają się nieco inaczej dla kobiet, ale różnice ze względu na pochodzenie są minimalne. W wieku 18 lat aresztowano po 12 proc. białych, Latynosek i Afroamerykanek. Wśród kobiet do 23 roku życia do aresztu trafiło 20 proc. białych, 18 proc. Latynosek i 16 proc. Afroamerykanek.

Główny autor badań, profesor Robert Brame z University of South Carolina, uważa, że główny problem młodych mężczyzn − szczególnie zaś Afroamerykanów − polega na przechodzeniu z wieku młodzieńczego w dorosły z doświadczeniami kryminalnymi.

Wcześniejsze analizy wskazały, że Afroamerykanie są dyskryminowani na każdym poziomie systemu sprawiedliwości, od aresztowania przez proces sądowy po wyrok.

− Jako społeczeństwo często martwimy się tym, co dzieci oglądają w telewizji, co jedzą, czy uprawiają sport i czy mają dostęp do dobrych szkół. Nie mówimy o tym, że doświadczenia z systemem sądownictwa mają również silny wpływ na zachowanie i znaczne ograniczenie możliwości rozwoju młodego człowieka − dowodzi profesor.

(eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*