Wiceszef Pentagonu nazywa cięcia budżetowe „szaleństwem”

Wiceszef Pentagonu nazywa cięcia budżetowe „szaleństwem”

Zastępca ministra obrony USA Robert Work zaapelował w środę do kongresmenów, by „położyli kres szaleństwu” ryczałtowego redukowania wydatków Pentagonu, wskazując, że zagraża to gotowości bojowej i dominacji technicznej USA w obliczu złożonych globalnych wyzwań.

Występując na konferencji zorganizowanej przez waszyngtoński Ośrodek Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, Work zaznaczył, że jeśli Kongres nie będzie w stanie zapewnić Pentagonowi większej budżetowej stabilności i pewności, ryzykuje tworzenie aparatu militarnego „coraz mniej dostosowanego od strategicznych wymogów”.

Jego wypowiedź pojawiła się w chwili, gdy Pentagon, zobowiązany już do zmniejszenia swych planowanych wydatków o bilion dolarów w ciągu 10 lat, doświadcza kolejnego roku budżetowej niepewności. Choć rok fiskalny 2015 już się rozpoczął, Kongres dotąd nie zatwierdził kwot wydatków rządowych, w tym także resortu obrony, którego podstawowy budżet wynosi 496 mld dolarów.

Na razie działalność państwa finansowana jest na mocy uchwały, która nakazuje kontynuowanie do 11 grudnia wydatków opartych na przyjętych w roku ubiegłym priorytetach. Kongres będzie musiał zadecydować, czy zatwierdzi propozycje budżetowe na rok 2015, czy też przedłuży obowiązywanie uchwały w sprawie finansowania tymczasowego.

Pentagon przygotowuje także projekt swego budżetu na rok 2015, który ma zostać opublikowany w lutym. Według obecnego stanu prawnego ryczałtowe redukcje wydatków mają obowiązywać także w 2016 roku i resort obrony wciąż nie wie, czy Kongres rozluźni te restrykcje tak jak w roku ubiegłym, czy też nie.

„Potrzebujemy takiego poziomu funduszy, o jakim mowa jest w prezydenckim projekcie budżetu. Potrzebujemy elastyczności sposobu zarządzania siłami zbrojnymi i potrzebujemy stabilności budżetowej” – podkreślił Work. (PAP)

Na zdjęciu: Wiceszef Pentagonu Robert O. Work fot.Kim Min-Hee/Pool/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*