Wiceszef MSZ wyjaśniał w Waszyngtonie intencje ustawy o IPN

Wiceszef MSZ wyjaśniał w Waszyngtonie intencje ustawy o IPN

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski podczas wizyty w Waszyngtonie mówił m.in. o intencji nowelizacji ustawy o IPN podczas rozmów z przedstawicielami organizacji amerykańskich Żydów, senatorami i kongresmenami i przedstawicielami administracji prezydenta USA.

„Moje spotkania w 90 proc. dotyczyły wątpliwości, kontrowersji związanych z nowelizacją ustawy o IPN” – powiedział polski dyplomata w środę podczas spotkania z dziennikarzami w ambasadzie RP.

„Głównym celem mojej wizyty było przedstawienie faktycznego stanu rzeczy i tego, co ta ustawa, co ta nowelizacja oznacza dla polskiego systemu prawnego i co oznacza dla naszych stosunków zarówno z Izraelem, jak i ze Stanami Zjednoczonymi” – wyjaśnił.

Wiceszef polskiej dyplomacji przeprowadził rozmowy z przedstawicielami największych organizacji amerykańskich Żydów, z senatorami i kongresmenami reprezentującymi okręgi zamieszkiwane przez elektorat żydowski oraz z przedstawicielami administracji prezydenta Donalda Trumpa, w tym z asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem.

Magierowski wyraził nadzieję, że w wyniku tych spotkań jego amerykańscy rozmówcy „trochę lepiej zrozumieli, na czym polegały intencje naszego parlamentu, na czym polegają intencje naszych władz, dlaczego ustawa weszła w życie, dlaczego prezydent ją podpisał, ale także dlaczego prezydent zdecydował się ją wysłać do Trybunału Konstytucyjnego”.

Gdy prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN, sekretarz stanu USA Rex Tillerson wyraził rozczarowanie tym faktem. Wcześniej Departament Stanu USA ostrzegał, że kontynuacja prac nad tą ustawą mogłaby zaszkodzić polskim interesom strategicznym.

Podczas spotkania w polskiej ambasadzie Magierowski wyraził opinię, że – jak powtórzył za prezydentem Dudą – „ten zgrzyt” w stosunkach polsko-amerykańskich nie zaszkodzi przyszłości tych stosunków. „W moim przekonaniu te sprawy, które dla nas i dla Amerykanów są najważniejsze w relacjach dwustronnych, czyli choćby kwestie bezpieczeństwa – tutaj nic się nie zmienia” – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdj.: ciceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski fot. HEIN HTET/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*