Wiceprezydent USA: Zachód jest przyszłością Bałkanów Zachodnich

Wiceprezydent USA Mike Pence podczas wizyty w Podgoricy w Czarnogórze fot. EPA/MONTENENGRO GOVERNMENT

Zachód jest przyszłością krajów Bałkanów Zachodnich – oświadczył w środę wiceprezydent USA Mike Pence podczas wizyty w Podgoricy. Zapowiedział, że USA będą wzmacniać stosunki z Czarnogórą, która w czerwcu została członkiem NATO mimo protestów ze strony Rosji.

„Głęboko wierzymy, że Zachód jest przyszłością Bałkanów Zachodnich” – podkreślił Pence. Zapowiedział, że USA potwierdzą swoje zaangażowanie w „budowę relacji, które wzmocnią więzi między Wspólnotą Europejską, Bałkanami Zachodnimi a Stanami Zjednoczonymi Ameryki”.

Czarnogóra jest ostatnim etapem podróży wiceprezydenta USA po krajach Europy, które czują się zagrożone wpływami Rosji. Oprócz Czarnogóry były to Estonia i Gruzja.

Pence podkreślił, że USA cenią sobie sojusz z najnowszym członkiem NATO i zapewnił, że Waszyngton będzie wzmacniać stosunki z Podgoricą. „NATO składa się z dużych krajów i małych krajów, ale USA nie mają małych sojuszników. Cenimy nasz nowy sojusz z Czarnogórą w ramach NATO” – powiedział.

Amerykański przywódca określił przystąpienie Czarnogóry do NATO jako „historyczne osiągnięcie” i dodał, że było ono „oznaką siły tego kraju 10 lat po uzyskaniu niepodległości”.

Podczas wtorkowej kolacji w prezydentem Filipem Vujanoviciem Pence chwalił Czarnogórę za przeciwstawienie się rosyjskiej presji. „Wasza odwaga, głównie w obliczu rosyjskich nacisków, inspiruje świat i chwalę was za to” – oświadczył.

680-tysięczna Czarnogóra, której wojsko liczy ok. 2 tys. żołnierzy, została członkiem NATO 5 czerwca. Pod koniec 2016 roku władze w Podgoricy oskarżyły rosyjskich szpiegów o planowanie zamachu stanu, który miał zapobiec przystąpieniu kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rosja, która jest zdecydowanie przeciwna ekspansji NATO, wielokrotnie zaprzeczała, jakoby uczestniczyła w przygotowaniach do przewrotu w Czarnogórze. Niemniej w otwarty sposób wspiera opozycyjne ugrupowania w tym kraju. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*