Wiceprezydent Pence do Korei Północnej: miecz czeka w gotowości

Mike Pence fot.Kimimasa Mayama/EPA

Mike Pence fot.Kimimasa Mayama/EPA

Wiceprezydent USA Mike Pence, który przebywa z oficjalną wizytą w Japonii, ostrzegł w środę Koreę Północną, by lepiej nie sprawdzała możliwości amerykańskich sił zbrojnych. „Miecz czeka w gotowości” – oświadczył Pence.

Podczas spotkania z amerykańskimi żołnierzami na pokładzie lotniskowca USS Ronald Reagan, stacjonującego w japońskiej bazie Yokosuka, Pence zapowiedział także, iż w razie północnokoreańskiej prowokacji odpowiedź USA będzie „przytłaczająca i efektywna” niezależnie od tego, czy atak zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem broni konwencjonalnej czy nuklearnej.

Pence dodał, że administracja prezydenta Donalda Trumpa zamierza kontynuować „sumienną pracę” z sojusznikami, takimi jak Japonia, a także z Chinami oraz z pozostałymi światowymi mocarstwami, by wywierać ekonomiczną i dyplomatyczną presję na komunistyczny reżim w Pjongjangu. Według wiceprezydenta „gotowość (sił zbrojnych) jest kluczem (do sukcesu)”.

„Stany Zjednoczone Ameryki będą zawsze dążyły do pokoju, ale pod kierownictwem prezydenta Trumpa tarcza jest przygotowana do obrony, a miecz czeka w gotowości” – oświadczył Pence podczas pobytu w Yokosuce. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*