Wiceprezydent Biden uda się do Kijowa na inaugurację Poroszenki

Wiceprezydent Biden uda się do Kijowa na inaugurację Poroszenki

Wiceprezydent USA Joe Biden uda się do Kijowa na inaugurację nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki – poinformował w poniedziałek Biały Dom. 

Wiceprezydent USA Joe Biden fot.Yuri Maximov/PAP/EPA

Wiceprezydent USA Joe Biden fot.Yuri Maximov/PAP/EPA

Inauguracja Poroszenki, który otrzymał w wyborach 25 maja 54,7 proc. głosów, odbędzie się w sobotę, 7 czerwca.

Biden weźmie udział w tej uroczystości i spotka się też z innymi ukraińskimi przywódcami, z którymi będzie omawiać sytuację na wschodzie kraju oraz „metody, jakimi Stany Zjednoczone mogą wspomóc demokratyczne instytucje (Ukrainy) oraz pchnąć gospodarkę kraju na właściwe tory” – głosi komunikat Białego Domu.

Po raz ostatni wiceprezydent odwiedził Ukrainę w kwietniu, by zademonstrować poparcie Waszyngtonu dla nowego rządu w Kijowie – przypomina AP.

Jeszcze przed inauguracją ukraiński prezydent elekt uda się w swą pierwszą po wyborach podróż zagraniczną. Jej celem będzie Polska, dokąd zaprosił go prezydent Bronisław Komorowski na obchody Święta Wolności 4 czerwca.

Pierwszą wizytę w charakterze prezydenta Poroszenko złoży w Brukseli.

W kampanii wyborczej Poroszenko był wierny swym poglądom proeuropejskim. Wypowiadał się jednak przeciwko wejściu Ukrainy do NATO, na co jego zdaniem jest jeszcze za wcześnie, gdyż pogłębiłoby to podziały w społeczeństwie.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*