Wezwano ambasadora USA w Chinach w związku z zarzutami o cyberszpiegostwo

Wezwano ambasadora USA w Chinach w związku z zarzutami o cyberszpiegostwo

MSZ Chin zwróciło się do Stanów Zjednoczonych o wycofanie zarzutów o cyberszpiegostwo wobec pięciu chińskich wojskowych. Stanowisko w tej sprawie przekazano w poniedziałek amerykańskiemu ambasadorowi w Chinach – poinformowała we wtorek agencja Xinhua. 

Max Baucus, ambasador USA w Chinach fot.Rolex Dela Pena/PAP/EPA

Max Baucus, ambasador USA w Chinach fot.Rolex Dela Pena/PAP/EPA

W oddzielnym oświadczeniu chińskie ministerstwo obrony zapewniło, że rząd w Pekinie, ani władze wojskowe nigdy nie angażowały się w przedsięwzięcia biznesowe, których celem było cyberszpiegostwo. Jednocześnie wezwano Waszyngton do natychmiastowego zaprzestania szpiegowania Chin i powstrzymania się od działań, które negatywnie wpływają na wzajemne zaufanie.

Stany Zjednoczone postawiły w poniedziałek pięciu oficerom sił zbrojnych Chin zarzut prowadzenia szpiegostwa komputerowego wobec amerykańskich firm w celu zdobycia tajemnic handlowych – poinformował resort sprawiedliwości USA.

Jest to pierwszy przypadek, by władze USA wystąpiły z publicznym oskarżeniem konkretnych funkcjonariuszy obcego rządu o cyberszpiegostwo przemysłowe.

Według strony chińskiej zarzuty te są „sfabrykowane” i osłabią zaufanie między obu państwami. Ministerstwo spraw zagranicznych Chin poinformowało, że zawiesi działalność chińsko-amerykańskiej roboczej grupy internetowej.

Według ministerstwa sprawiedliwości hakerzy starali się wykraść amerykańskim firmom z rejonu Pittsburga z branż metalurgicznej, energetyki atomowej i energetyki słonecznej informacje przydatne ich chińskim konkurentom. Obiektem penetracji były spółki Alcoa, US Steel, Allegheny Technologies i Westinghouse Electric oraz amerykańskie filie niemieckiej firmy SolarWorld, jak również amerykański związek zawodowy United Steelworkers (USW). (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*