Wenezuela. Guaido do zwolenników: jeśli mnie aresztują, protestujcie dalej

Wenezuela. Guaido do zwolenników: jeśli mnie aresztują, protestujcie dalej

Przywódca opozycji w Wenezueli Juan Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem, powiedział w piątek swoim zwolennikom, że jeśli zostanie aresztowany, oni powinni kontynuować protesty.

Przemawiając do tysięcy zgromadzonych w centrum Caracas, Guaido wzywał do „utrzymania kursu”, nawet jeśli zostanie on aresztowany.

Wcześniej na Twitterze poprosił wenezuelskich pracowników konsularnych w USA o pozostanie na swoich stanowiskach mimo nakazu prezydenta Nicolasa Maduro, by wrócili do ojczyzny. „Macie w swoich rękach decyzję, czy zostać i mieć uznanie Wenezuelczyków (…)” – oświadczył.

Setki tysięcy Wenezuelczyków protestowały w środę w Caracas i niektórych innych miastach przeciw ponownemu wyborowi Maduro na prezydenta w zeszłorocznym głosowaniu, w którym – według opozycji – przy liczeniu głosów popełniono liczne oszustwa. Tego samego dnia Guaido, przewodniczący demokratycznie wybranego parlamentu, w przemówieniu do tysięcy swoich zwolenników ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju.

Poparcie dla niego wyraziły m.in. USA, Kanada, Francja i większość państw Ameryki Łacińskiej. Po stronie Maduro opowiedziały się m.in. Meksyk, Kuba, Chiny i Rosja.

Do mobilizacji na ulicach Wenezueli dochodzi w momencie, gdy kraj przeżywa najpoważniejszy kryzys w swej najnowszej historii – zmaga się z niedoborami żywności i leków, a także z hiperinflacją w wysokości 10 mln proc.

Opozycja oskarża Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. swych przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił wenezuelski kryzys. (PAP)

Na zdjęciu: Juan Guaido
fot.Miguel Gutiérrez/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*