Watykan: w drodze do USA we wrześniu papież odwiedzi Kubę

Papież Franciszek fot.Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek fot.Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek pod koniec września w drodze do Stanów Zjednoczonych odwiedzi Kubę – ogłosił w środę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa ta wizyta.

W wydanym oświadczeniu rzecznik poinformował: „Mogę potwierdzić, że Ojciec Święty Franciszek, który otrzymał i przyjął zaproszenie od władz i biskupów z Kuby, postanowił udać się na wyspę w drodze do Stanów Zjednoczonych”.

Wizyta papieża na Kubie byłaby symbolicznym ukoronowaniem starań Stolicy Apostolskiej, które w grudniu zeszłego roku doprowadziły do poprawy stosunków USA i Kuby oraz dały nadzieję na ich pełną normalizację.

W 2014 roku papież, uważany wręcz za architekta tego porozumienia, napisał listy do prezydentów Kuby Raula Castro i Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, by zachęcić ich do przejścia do nowej fazy w dwustronnych relacjach. W Watykanie przebywały także delegacje obu krajów. Stolica Apostolska zaoferowała się jako pośrednik w rozmowach Hawany i Waszyngtonu.

Po dekadach napięć i obowiązywania embarga niedawno w Panamie Obama i Raul Castro uścisnęli sobie dłonie, co uznano za historyczny gest.

Wcześniej Kubę odwiedzili Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Data wizyty Franciszka na wyspie i jej program nie są jeszcze znane.

Podczas wizyty w USA w ostatnich dniach września Franciszek odwiedzi Waszyngton, gdzie 24 września wygłosi jako pierwszy papież przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu USA. Odwiedzi również Biały Dom, gdzie spotka się z prezydentem Obamą.

Tego samego dnia również w amerykańskiej stolicy dokona kanonizacji błogosławionego Junipera Sierry, hiszpańskiego franciszkanina żyjącego w latach 1713-1784, apostoła Kalifornii. Będzie on pierwszym hiszpańskojęzycznym świętym Stanów Zjednoczonych.

W Nowym Jorku Franciszek wystąpi na forum ONZ. W Filadelfii weźmie zaś udział w Światowym Spotkaniu Rodzin.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*