Watykan: odwilż na linii Kuba-USA kładzie kres polaryzacji kontynentu

fot.Radek Pietruszka/EPA

fot.Radek Pietruszka/EPA

Wznowienie stosunków dyplomatycznych między Kubą a USA, do której zachęcał Watykan, kończy z „barierą ideologiczną” na kontynencie amerykańskim – powiedział szef watykańskiej dyplomacji, wypowiadając się przed podróżą papieża do Ameryki Łacińskiej.

„Odwilż oznacza koniec zimnej wojny na kontynencie amerykańskim i czyni rzeczą bezużyteczną utrzymywanie bariery ideologicznej, która została przezwyciężona przez historię” – oświadczył arcybiskup Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. stosunków z państwami, w wywiadzie, ktory ukazał sie w piątek w „Avvenire”, dzienniku Konferencji Episkopatu Włoch.

Papież Franciszek udaje się w niedzielę w ośmiodniową podróż do Ameryki Łacińskiej, a we wrześniu leci z kolei na Kubę i do Stanów Zjednoczonych.

„Bariera ta służyła jako przestarzały argument, który miał usprawiedliwiać polaryzację między dwoma przeciwstawnymi blokami” – podkreślił w wywiadzie szef watykańskiej dyplomacji.

Wyraził przekonanie, że spełnią się nadzieje zrodzone z „odważnej decyzji obu rządów”, kubańskiego i amerykańskiego.

Pokreślił, że również inne kraje regionu, jak Kolumbia i Wenezuela, potrzebują pomocy w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów.

Abp Gallagher nawiązał do papieskiej podróży na kontynent latynoamerykański, w czasie której Franciszek odwiedzi m.in. Boliwię oraz Ekwador. Spotka się tam z prezydentami tych państw, Evo Moralesem i Rafaelem Correą, którzy są sojusznikami wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro.

„Wiemy, że Wenezuela jest szczególnie bliska sercu papieża” – powiedział szef watykańskiej dyplomacji.

Nawiązując do toczącej się w Kolumbii od końca lat 40. ubiegłego stulecia wojny między lewicową partyzantką a wojskami rządowymi, najdłuższego konfliktu wewnętrznego w Ameryce Łacińskiej, abp Gallagher oświadczył: „Proces pokojowy w Kolumbii z uwagi na czas trwania i wielką liczbę ofiar ma szczególne znaczenie”, a pokojowe „negocjacje są szczególnie złożone”.

Toczą się one w Hawanie między delegacjami rządu i partyzantów.

„Okoliczności”, które pozwoliły Stolicy Apostolskiej zaoferować swe dobre usługi w przypadku Kuby i USA, „z trudem mogłyby się powtórzyć w tak zupełnie odmiennych sytuacjach” – dodał arcybiskup.

„Jeśli jednak okoliczności ku temu powstaną, (Stolica Apostolska) nie omieszka podjąć wszelkich wysiłków, aby pomóc w dialogu”- zapewnił szef dyplomacji Watykanu.

Źródłem zatroskania i zaniepokojenia papieża Franciszka, który udaje się w przyszłym tygodniu w podróż do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju – dodał abp Gallagher – jest również handel narkotykami i bronią.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Religia
Tags: Kuba, odwilż, USA, Watykan

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*