Waszyngton uznał za „obraźliwe” przemówienie Abbasa w ONZ

Waszyngton uznał za „obraźliwe” przemówienie Abbasa w ONZ

Stany Zjednoczone skrytykowały w piątek przemówienie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w którym żądał zakończenia izraelskiej okupacji i „niepodległości państwa palestyńskiego”.

„Prezydent Abbas w dzisiejszym przemówieniu zawarł obraźliwe określenia, które mocno rozczarowują i które odrzucamy” – oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA, Jennifer Psaki.

 „Takie prowokacyjne oświadczenia nie przynoszą skutku i podważają starania zmierzające do budowy pozytywnej atmosfery i przywrócenia zaufania między stronami” – poinformowała w krótkim komunikacie rzeczniczka.

 Izrael określił wystąpienie Abbasa mianem „mowy podburzającej pełnej kłamstw”.

 Abbas oświadczył w piątek na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że „nie pozwoli, by zbrodnie wojenne Izraela w Strefie Gazy pozostały bezkarne”. „Wierzymy, oczekujemy, że tym razem nikt nie spróbuje pomóc okupantom w próbach uniknięcia rozliczenia za ich zbrodnie” – podkreślił palestyński prezydent.

 W czasie blisko dwumiesięcznych starć w Strefie Gazy zginęło ponad 2100 Palestyńczyków i 70 Izraelczyków, a 11 tys. ludzi odniosło obrażenia. 26 sierpnia strony zawarły rozejm. Wyznaczone na październik negocjacje między Izraelem a Palestyńczykami mają doprowadzić w założeniu do stopniowego zniesienia utrzymywanej od 2007 roku izraelskiej blokady gospodarczej i wojskowej Strefy Gazy. (PAP)

Na zdjęciu: Mahmud Abbas podczas przemówienia w ONZ fot.Justin Lane/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*