Waszyngton apeluje do obywateli USA, by opuścili Egipt

Waszyngton apeluje do obywateli USA, by opuścili Egipt

Waszyngton usilnie zachęca obywateli USA, by opuścili Egipt, apeluje też do osób, które planowały podróż do tego kraju, aby odłożyły ją ze względu na wstrząsające nim zamieszki – głosi czwartkowy komunikat Departamentu Stanu USA. 

W pobliżu meczetu Rabaa Adawiya, Kair fot. Ahmed Youssef/PAP/EPA

W pobliżu meczetu Rabaa Adawiya, Kair fot. Ahmed Youssef/PAP/EPA

“Departament Stanu USA zawiadamia amerykańskich obywateli, że należy odłożyć podróże do Egiptu. Ci obywatele USA, którzy mieszkają w Egipcie powinni wyjechać ze względu na problemy społeczne i polityczne” w tym kraju – głosi komunikat wydziału konsularnego ministerstwa spraw zagranicznych USA.

Amerykanie mieszkający w Egipcie, “którzy zdecydują się wyjechać, powinni (…) to zrobić jak najszybciej” – informuje Departament Stanu, precyzując, że nie będzie organizował “ewakuacji” za pomocą samolotów czarterowanych przez rząd USA. Amerykański MSZ wezwał też obywateli USA, by unikali brania udziału w manifestacjach, nawet o charakterze pokojowym, ponieważ “cudzoziemcy mogą się stać podczas nich celem ataków”.

Personel ambasady USA w Kairze, który od obalenia prezydenta Mohammeda Mursiego 3 lipca pracuje w uszczuplonym do minimum składzie “nalega usilnie na wszystkich Amerykanów, którzy zdecydują się zostać w Egipcie, aby zastosowali się do nakazów” stanu wyjątkowego, wprowadzonego w środę przez rząd w Kairze.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*