W weekend w tornadach i powodziach zginęło 11 osób

Zniszczenia po tornado w Canton w Teksasie fot. LARRY W. SMITH/EPA

Zniszczenia po tornado w Canton w Teksasie fot. LARRY W. SMITH/EPA

Tornada i powodzie, które przeszły w niedzielę przez Południe i Środkowy Zachód Stanów Zjednoczonych spowodowały już śmierć 11 osób – podały w niedzielę władze. W stanie Kansas (Midwest) doszło do rzadkiej o tej porze roku śnieżycy, która nie pociągnęła ofiar.

W kilku miasteczkach Teksasu wichury spowodowały śmierć czterech osób.

Cztery osoby zginęły też w Arkansas, w tym – wolontariusz współpracujący ze strażą pożarną oraz szef straży pożarnej w Cove Creek, który wpadł pod samochód, gdy szedł sprawdzić poziom wody w związku z zagrożeniem powodziowym.

Zginęła także 10-letnia dziewczynka i 65-letnia kobieta, która została przywalona drzewem. Władze tego stanu poinformowały, że dwie osoby uznaje się dodatkowo za zaginione.

Środkowy Zachód (Midwest) odnotował mniej strat. Niemniej, w Missouri rwąca woda porwała samochód, w którym zatonęła kobieta; w rzece Mississippi utonęła też starsza osoba, której tożsamość nie jest jeszcze znana.

W stanie Tenessie fragmenty niesionej przez tornado bramki do gry w piłkę nożną spowodowały śmierć 2-letniej dziewczynki. Zmarła ona po przewiezieniu do szpitala.

Tornada na południu USA są zjawiskiem częstym na wiosnę. Na Środkowym Zachodzie są notowane rzadziej. Szalejące w tym regionie śnieżyce są natomiast zjawiskiem wyjątkowym.

Wichury i ulewne deszcze zaczęły się w sobotę późnym popołudniem. W niedzielę tornada osiągały prędkość do 180 km; trąby powietrzne operowały na obszarze obejmującym jednorazowo ok. 80 km – podaje Associated Press. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. c.krystyna@gmail.com
    c.krystyna@gmail.com 30 kwietnia, 2017, 21:30

    Midwest to nie jest Środkowy Zachód. To nazwa geograficzna regionu, który kiedyś był środkowym zachodem USA, a obecnie jest środkowym wschodem tego kraju. Dlatego pozostawiono tę jednowyrazową nazwę.
    Nie powinno się tego tłumaczyć, bo nazywanie tego regionu środkowym zachodem kraju jest wprowadzaniem w błąd czytelników.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*