W USA znaleziono freski skradzione 58 lat temu w Pompejach

Jeden z odzyskanych fresków fot.Massimo Percossi/EPA

Jeden z odzyskanych fresków fot.Massimo Percossi/EPA

Włoscy karabinierzy odnaleźli w USA trzy freski, skradzione w Pompejach w 1957 r. – poinformowało we wtorek Ministerstwo Kultury w Rzymie. Bezcenne malowidła znajdowały się w prywatnej kolekcji zmarłego niedawnego magnata finansowego i miały trafić na aukcję.

Dobrze zachowane, kompletne freski z pierwszego wieku przed naszą erą, odnalezione przez karabinierów z jednostki do spraw ochrony dziedzictwa kultury, przedstawiają kobietę z amorkiem, kobiecą postać w szacie i mężczyznę. W 1957 roku wraz z trzema innymi malowidłami zostały wykradzione z biura zarządu do spraw wykopalisk archeologicznych w Pompejach.

W kolejnych latach znaleziono trzy pierwsze łupy, przemycone nielegalnie do Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. Wydawało się, że pozostałe bezcenne eksponaty definitywnie przepadły.

Włosi wykryli je, gdy z prywatnej kolekcji miały trafić na aukcję po śmierci jej właściciela. Zostały sprowadzone do Włoch i zaprezentowane na konferencji prasowej w Ministerstwie Kultury z udziałem ambasadora USA Johna Phillipsa.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*