W USA we IX ubyło 33 tys. miejsc pracy, stopa bezrobocia wyniosła 4,2 proc.

fot.Justin Lane/EPA

 
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu spadła o 33 tys. wobec wzrostu o 169 tys. przed miesiącem, po korekcie z 156 tys.- podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Stopa bezrobocia wyniosła 4,2 proc. wobec 4,4 proc. w sierpniu.

Dwumiesięczna rewizja liczby miejsc pracy wyniosła -38 tys.Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym spadła we wrześniu o 40 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 164 tys., po korekcie z 165 tys.
Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA we IX na poziomie 4,4 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 80 tys., a w sektorze prywatnym o 74 tys.

Wrześniowe dane są zaburzone przez efekty huraganów, które nawiedziły wówczas USA. Do sierpnia przeciętny wzrost payrolls wynosił 182 tys. miesięcznie.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły we wrześniu o 0,5 proc. mdm, po wzroście o 0,2 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 0,1 proc.

W ujęciu rocznym wynagrodzenia godzinowe we wrześniu wzrosły o 2,9 proc., po wzroście o 2,7 proc. w sierpniu, po korekcie z 2,5 proc..

Tu oczekiwano odczytów na poziomie: 0,3 proc. mdm i 2,6 proc. rdr.

Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł we wrześniu 63,1 proc., wobec 62,9 w VIII. (PAP Biznes)

Categories: Ameryka, Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*