W stanie Georgia wykonano wyrok śmierci na 72-latku

fot.Federal Bureau of Prisons/EPA

fot.Federal Bureau of Prisons/EPA

Egzekucja 72-letniego mężczyzny, skazanego na karę śmierci za zabicie w 1979 roku właściciela sklepu na przedmieściach Atlanty, została wykonana w środę w stanie Georgia, na południu USA – poinformowały amerykańskie służby więzienne.

Brandon Astor Jones, najstarszy skazaniec w Georgii, zmarł po wstrzyknięciu mu trucizny. Wcześniej zgodził się na wygłoszenie ostatniej modlitwy i odmówił ostatniego posiłku.

Egzekucja opóźniła się o sześć godzin z powodu protestów i apelacji złożonych w ostatniej chwili przez adwokatów Jonesa. Późnym wieczorem we wtorek amerykański Sąd Najwyższy odrzucił prośbę skazanego o odroczenie wykonania wyroku.

Jones został skazany za zastrzelenie 35-letniego Rogera Tacketta, właściciela sklepu spożywczego na przedmieściach Atlanty. Został aresztowany przez policjantów, którzy usłyszeli oddawane strzały. Wspólnik Jonesa został skazany na karę śmierci i stracony w 1985 roku.

Jones całymi latami składał apelacje od swojego wyroku. W 1989 roku federalny sąd okręgowy uchylił wyrok, uznając, że Biblia znaleziona w pokoju ławników mogła wpłynąć na ich decyzję i sprawić, że orzekając w jego sprawie, opierali się na Piśmie Świętym, a nie na systemie prawa USA.

Jednak osiem lat później inny sąd ponownie skazał Jonesa na śmierć, przeciw czemu skazany składał kolejne apelacje, twierdząc m.in. że jego adwokaci nie poinformowali sądu o jego chorobie psychicznej oraz molestowaniu seksualnym, którego padł ofiarą jako dziecko.

Była to piąta egzekucja wykonana w tym roku w Stanach Zjednoczonych i pierwsza z dwóch zaplanowanych na luty w Georgii. W styczniu wyroki śmierci wykonano w Teksasie, Alabamie i na Florydzie.

Według ostatniego dostępnego obecnie raportu Amnesty International za 2014 rok egzekucje przeprowadzono w 22 krajach, najwięcej w Chinach, Nigerii, Egipcie, Iranie i Arabii Saudyjskiej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*