W odpowiedzi na rosyjskie działania USA wyślą do Europy myśliwce F-22

F-22 fot.Edwards Air Force Base/EPA

F-22 fot.Edwards Air Force Base/EPA

USA wyślą wkrótce do Europy nowoczesne myśliwce F-22 Raptor na ćwiczenia z siłami innych krajów – poinformowały w poniedziałek amerykańskie Siły Powietrzne. Waszyngton chce w ten sposób wesprzeć sojuszników, którzy obawiają się agresji ze strony Rosji.

Informacje te przekazała sekretarz Sił Powietrznych USA Deborah James. Dodała, że decyzja zapadła w porozumieniu z ministrem obrony USA Ashem Carterem, który już wcześniej apelował o twardą postawę wobec Rosji.

James podkreśliła, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie są przedmiotem wielkiego zaniepokojenia Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników i że podejście USA do tej problematyki musi być energiczne i wyważone. Oświadczyła, że wysłanie F-22 jest wyraźnym sygnałem ze strony Waszyngtonu.

Szef sztabu Sił Powietrznych USA gen. Mark A. Welsh wskazał, że sojusznicy w Europie dysponują nowoczesnymi samolotami i zależy im na wspólnych ćwiczeniach z amerykańskimi myśliwcami, aby zapewnić dobre współdziałanie. Wysłanie F-22 do Europy pomoże amerykańskim siłom zdobyć doświadczenie u boku europejskich sojuszników i sprawdzić zdolności myśliwców Raptor do wspólnego działania z takimi maszynami jak np. Eurofighter.

Agencja Associated Press odnotowuje, że nie wiadomo na razie, kiedy i dokąd wysłane zostaną F-22.

Samolot F-22 Raptor został zaprojektowany przez koncern Lockheed Martin. Jest to jednoosobowy taktyczny myśliwiec o niskiej wykrywalności przez radary, działający w różnych warunkach pogodowych. Może być wykorzystany nie tylko do walki z innymi samolotami, ale także do niszczenia celów naziemnych i wojny elektronicznej. F-22 weszły do służby w grudniu 2005 roku.

Samoloty te po raz pierwszy zostały wykorzystane w boju podczas bombardowania pozycji zajmowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: f-22, myśliwce, Rosja, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*