W Laosie doszło do nieformalnego spotkania Obamy z Duterte

Barack Obama fot.Made Nagi/EPA

Barack Obama fot.Made Nagi/EPA

Prezydent USA Barack Obama jednak spotkał się w środę z prezydentem Filipin Rodrigo Duterte w stolicy Laosu, Wientian, choć tylko nieoficjalnie – ujawnił filipiński minister spraw zagranicznych Perfecto Yasay.

Planowane na wtorek oficjalne spotkanie z Duterte przy okazji szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Wientian Biały Dom odwołał w reakcji na obraźliwe wypowiedzi filipińskiego prezydenta pod adresem Obamy.

Nieformalnie prezydenci spotkali się w środę, gdy wraz z innymi uczestnikami szczytu ASEAN oczekiwali na kolację. „Potwierdzam, że się spotkali. Jestem szczęśliwy. To pokazuje, że relacje między tymi dwoma sojusznikami są mocne” – powiedział Yasay dziennikarzom. Nie wiadomo, o czym prezydenci rozmawiali.

Biały Dom nie potwierdził na razie, że doszło do takiego spotkania.

Duterte, znany z ostrych sformułowań, podczas konferencji prasowej przed wyjazdem na szczyt ASEAN w niewybredny sposób ostrzegał Obamę, aby podczas obrad nie kwestionował jego bezwzględnych metod walki z przestępczością, a zwłaszcza z podziemiem narkotykowym.

Duterte, który objął rządy na Filipinach w czerwcu br., zezwolił policji i służbom bezpieczeństwa na stosowanie kary śmierci wobec handlarzy narkotyków bez wyroku sądowego. Ocenia się, że od czerwca zabito w ten sposób na Filipinach ponad 2 tys. handlarzy narkotyków i narkomanów.

„On bez wątpienia jest barwną postacią. Poleciłem moim doradcom, aby zbadali podczas rozmów z partnerami filipińskimi, czy jest to odpowiedni czas do prowadzenia konstruktywnych rozmów” – powiedział Obama w reakcji na słowa Duterte, po czym oficjalne spotkanie prezydentów odwołano.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*