W Kongresie trwają prace nad pomocą dla Ukrainy i konsultacje ws. sankcji

W Kongresie trwają prace nad pomocą dla Ukrainy i konsultacje ws. sankcji

Komisja spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu rozpoczęła prace na pakietem pomocy dla Ukrainy, który obejmuje gwarancję pożyczkową w wysokości minimum 1 mld dolarów. Trwają też konsultacje ws. możliwych sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na jej wojskową interwencję na Krymie. 

Senator Robert Menendez fot.Richard Drew/POOL/PAP/EPA

Senator Robert Menendez fot.Richard Drew/POOL/PAP/EPA

Jak ogłosił w poniedziałek przewodniczący tej komisji, demokratyczny senator Robert Menendez, „rosyjska interwencja wojskowa na Ukrainie stanowi jasne pogwałcenie międzynarodowego prawa i wymaga szybkiej i skoordynowanej odpowiedzi międzynarodowej wspólnoty, by pomóc Ukrainie i przeciwdziałać aneksji ukraińskiego terytorium”.

Senatorzy pracują nad ponadpartyjnym pakietem legislacyjnym, który ma zezwolić administracji USA na uruchomienie pomocy finansowej dla bliskiej bankructwa Ukrainy w postaci gwarancji pożyczkowej w wysokości co najmniej 1 mld dolarów. Ma to być pomoc dwustronna, udzielona dodatkowo do tej, którą Kijów może dostać w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Ponadto pakiet ma obejmować pomoc techniczną w zreformowaniu sektora energetycznego i przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w maju oraz wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i walki z korupcją.

Jednocześnie Menendez poinformował, że komisja spraw zagranicznych Senatu pracuje wraz z administracją USA nad możliwymi krokami, by ukarać Rosję za wojskową interwencję na Krymie, co stanowi pogwałcenie suwerenności terytorialnej Ukrainy.

Według Białego Domu i Departamentu Stanu, w grę wchodzi szereg sankcji dyplomatycznych i gospodarczych, mogących doprowadzić do izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Mowa też o ukierunkowanych sankcjach zakazu wizowego i zamrożenia aktywów dla konkretnych osób oraz zawieszeniu sprzedaży sprzętu wojskowego i wstrzymaniu współpracy wojskowej z Rosją.

Pakiet pomocowy dla Ukrainy oraz ewentualne sankcje wobec Rosji wymagają aprobaty także niższej izby Kongresu. Ale lider większości Republikanów w Izbie Reprezentantów Eric Cantor zapowiedział, że ustawa pomocowa zostanie przyjęta tak szybko jak to możliwe. „Sprawdzimy też, co możemy zrobić (…), by prezydent mógł nałożyć sankcje na rosyjskich urzędników, oligarchów i inne osoby współodpowiedzialne za inwazję i ingerowanie w suwerenność Ukrainy” – dodał.

W poniedziałek prezydent Barack Obama zaapelował do członków Kongresu, by potraktowali sprawę pakietu pomocy dla Ukraińców jako priorytetową i nie czynili z niej przedmiotu międzypartyjnego sporu. W czwartek przed senatorami Komisji Spraw Zagranicznych oświadczenie na temat sytuacji na Ukrainie złoży zastępca sekretarza stanu Williams Burns. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*