Vermont bliżej eutanazji

Zwolennicy eutanazji w stanie Vermont znaleźli się o krok bliżej do zatwierdzenia ustawy zezwalającej na skrócenie cierpień ciężko chorych.

fot. Wikipedia

fot. Wikipedia

Większością 17 przeciwko 13 głosom Senat stanowy zatwierdził ustawę pod nazwą Patient Choice and Control at End of Life Act (ustawa o kontroli i wyborze pacjenta pod koniec życia). Jej celem jest „zezwolenie świadomemu, kompetentnemu umysłowo pacjentowi na przyjęcia środka przyspieszającego śmierć, jeśli ma przed sobą nie więcej niż pół roku życia”.

Po ogłoszeniu wyniku głosowania gubernator Vermont, demokrata Peter Shumlin, oświadczył: „Rozumiem uczucia ludzi stojących po obu stronach tej wyjątkowo osobistej sprawy. Wiem, jaką wagę przywiązują do tej decyzji osoby śmiertelnie chore i jak wielkim przeżyciem jest postanowienie o przyspieszeniu śmierci”.

Gazeta New York Daily News uważa, że jeśli ustawa zostanie zatwierdzona przez izbę niższą stanowej Legislatury, to gubernator Shumlin podpisze ją bez zastrzeżeń.

Wcześniej prawo do odebrania sobie życia z pomocą lekarza zatwierdziły stany Oregon i Waszyngton.

Przeciwnicy eutanazji skupieni w organizacji Vermont Right To Life Committee, która stoi w obronie życia ludzkiego od poczęcia po śmierć, uważają, że rząd w ogóle nie powinien zajmować się tą sprawą.

(HP – eg) 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*