USA złożą projekt rezolucji w sprawie sankcji na Koreę Płn.

fot.jensjunge /pixabay.com

fot.jensjunge /pixabay.com

Stany Zjednoczone jeszcze w czwartek przedstawią Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji w sprawie rozszerzenia sankcji przeciwko Korei Północnej w związku z jej ostatnią próbą jądrową – poinformował rzecznik amerykańskiej misji przy ONZ.

„Ambasador Samantha Power ma zamiar przedłożyć do rozważenia Radzie Bezpieczeństwa projekt rezolucji w sprawie sankcji w odpowiedzi na test nuklearny i późniejsze zakazane wystrzelenie pocisku balistycznego” – głosi oświadczenie rzecznika Kurtisa Coopera. „Liczymy na współpracę z Radą w kwestii mocnej i wszechstronnej odpowiedzi na najnowszą serię prób mającą na celu posunięcie naprzód północnokoreańskiego programu broni atomowej” – dodał.

Wcześniej Biały Dom poinformował, że USA i Chiny są zgodne w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Korei Płn.

Doradczyni prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice i szef chińskiej dyplomacji Wang Yi są przekonani, że „prowokacja” ze strony Korei Północnej wymaga „zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej”.

Wang i Rice rozmawiali w środę w Waszyngtonie. W spotkaniu wziął także udział prezydent Barack Obama. Jak poinformował Biały Dom, amerykański przywódca z zadowoleniem przyjął zapowiedź udziału prezydenta Chin Xi Jinpinga w konferencji ds. bezpieczeństwa jądrowego, która odbędzie się w Waszyngtonie pod koniec marca.

Planowana rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ ma związek z przeprowadzonym 6 stycznia przez Koreę Północną próbnym wybuchem bomby wodorowej, potężniejszym od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Z kolei w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Waszyngton i Pekin, które dysponują prawem weta, miały do tej pory różne poglądy w kwestii jak ostra ma być reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ na ostatnią próbę jądrową Pjongjangu.

W ostatnim czasie Chiny zdradzały oznaki większego zniecierpliwienia polityką Korei Płn. Jednak Pekin nadal uznawany jest za głównego sojusznika Pjongjangu. Chiny obawiają się społecznych i politycznych konsekwencji załamania się północnokoreańskiego reżimu.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*