USA: ZEA wycofały się z ataków lotniczych na Państwo Islamskie

USA: ZEA wycofały się z ataków lotniczych na Państwo Islamskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie przestały uczestniczyć w dokonywanych na terenie Iraku i Syrii pod kierownictwem USA koalicyjnych atakach powietrznych na Państwo Islamskie – poinformowali w środę zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele władz USA.

Według nich, ZEA zawiesiły swój udział w tej kampanii po rozbiciu się w Syrii 24 grudnia jordańskiego myśliwca F-16, którego pilota dżihadyści wzięli do niewoli, a następnie zamordowali. Materiał wideo przedstawiający spalenie go żywcem udostępniono we wtorek w internecie.

„Mogę potwierdzić, że ZEA zawiesiły ataki powietrzne wkrótce po rozbiciu się samolotu jordańskiego pilota, ale niech będzie jasne, że ZEA pozostają ważnym i wartościowym partnerem, który dostarcza swego wkładu w koalicję” – powiedział agencji Reuters jeden ze wspomnianych przedstawicieli władz.

Według Stanów Zjednoczonych, koalicja przeciwko Państwu Islamskiemu obejmuje ponad 60 państw realizujących takie zadania jak akcje zbrojne, wsparcie humanitarne, propaganda i walka z finansowaniem dżihadystów.

Jak podaje Waszyngton, poza USA ataki lotnicze na terytorium Syrii wykonywały bądź wspierały Arabia Saudyjska, Katar, Jordania i Bahrajn. Wielka Brytania, Francja, Australia i Kanada przyłączyły się do koalicyjnych działań powietrznych przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku.

Rząd USA nie potwierdził wycofania się ZEA z kampanii lotniczej przeciwko islamistom. „Nie zamierzamy potwierdzać jakichkolwiek doniesień na temat innych państw i ich operacji militarnych” – powiedziała w środę na briefingu prasowym rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. (PAP)

fot.Mohammed Saber/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*