USA zaniepokojone malezyjską ustawą ws. karania za fake newsy

USA zaniepokojone malezyjską ustawą ws. karania za fake newsy

Departament Stanu USA wyraził we wtorek zaniepokojenie przyjęciem przez parlament Malezji ustawy przewidującej grzywnę w wysokości do 500 tys. ringgitów (123 tys. USD) i karę do 6 lat więzienia za rozpowszechnianie fake newsów.

Rządowy projekt ustawy przyjęto w poniedziałek zwykłą większością głosów. Departament Stanu USA uznał, że powodem do niepokoju jest „potencjalny wpływ ustawy na wolność słowa, a także jej globalny zasięg”, oznaczający, że ustawa mogłaby dotyczyć także „obywateli i firm USA”.

W oświadczeniu przekazanym przez jednego z rzeczników Departamentu Stanu zwrócono uwagę, że ustawa „szybko przeszła przez parlament, bez istotnych konsultacji publicznych i debaty”. Wezwano rząd Malezji do konsultacji ze środowiskiem biznesowym i społeczeństwem obywatelskim przed podejmowaniem dalszych działań w związku z tą ustawą.

W Malezji uchwalona przez parlament ustawa wymaga jeszcze aprobaty władcy (sułtana), choć – jak podkreśla Reuters – zwykle jest to formalność.

„Wzywamy rząd Malezji do zapewnienia, że wszystkie ustawy, obecne i przyszłe, będą w pełni respektować swobodę wyrazu” – cytuje Reuters oświadczenie rzecznika Departamentu Stanu.

Przedstawiciele rządu Indii ujawnili we wtorek, że premier Narendra Modi nakazał wycofanie rozporządzenia, w którym władze odmawiały dostępu do informacji rządowych dziennikarzom rozpowszechniającym fake newsy. Przyczyny zmiany decyzji w ciągu niespełna 24 godzin od jej ogłoszenia nie podano. Wycofanie się rządu z planów karania za fake newsy z zadowoleniem przyjęły organizacje medialne, ostrzegając zarazem władze przed próbami kontrolowania mediów.(PAP)

fot.FAZRY ISMAIL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

  1. Stefan
    Stefan 3 kwietnia, 2018, 19:54

    Jakby ta ustawa weszla w zycie w USA Trump bylby bezdomnym bankrutem

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*