USA zainteresowane izraelskimi pociskami przeciwrakietowymi

fot.Wikipedia

fot.Wikipedia

USA testują rakietowe pociski przechwytujące krótkiego zasięgu wykorzystywane przez izraelski system Żelazna Kopuła z myślą o włączeniu ich do przyszłej amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie – powiedział w poniedziałek amerykański generał.

Reuters odnotowuje, że – jak podkreślają przedstawiciele USA i Izraela – Żelazna Kopuła, opracowana z pomocą finansową Waszyngtonu, z powodzeniem zestrzeliwuje 90 proc. pocisków rakietowych odpalanych z terenów palestyńskich.

Glenn Bramhall z dowództwa obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej sił lądowych USA powiedział podczas wizyty w Izraelu, że widzi potrzebę uzupełnienia amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu Patriot i THAAD o oszczędny system do zwalczania mniejszych zagrożeń rakietowych.

Ujawnił, że Amerykanie przeprowadzili w tym celu test pocisku rakietowego Żelaznej Kopuły, Tamir, produkowanego wspólnie przez amerykańską firmę Raytheon Co. i izraelskie przedsiębiorstwo państwowe Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

„Biorąc pod uwagę to wszystko, co dzieje się w Europie, zwłaszcza fakt, że Rosja naprawdę się przebudziła i naprawdę postanowiła odbudować swe siły zbrojne i naprawdę stwarza zagrożenie, zastanawiamy się, jak możemy budować wielopoziomową obronę” – powiedział Bramhall agencji Reutera.

Dodał, że rozpatrywane są różne rozwiązania, mające umożliwić trzeci poziom obrony przeciwrakietowej, którego – jak powiedział – brakuje. „Nie sądzę, byśmy chcieli marnować pocisk Patriot czy THAAD na coś, z czym można sobie poradzić za pomocą czegoś, co kosztuje mniej i jest zaprojektowane właśnie do takiego zadania” – oświadczył.

„Myślę, że szukamy czegoś, co jest podobne do Żelaznej Kopuły” – powiedział, wskazując na pocisk Tamir.

Generał przewiduje, że system obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu zostanie rozmieszczony „prawdopodobnie w ciągu dwóch – trzech lat”. Jego zdaniem koszt izraelskiego pocisku „mieści się w możliwych do przyjęcia granicach”.(PAP)

Categories: Ameryka
Tags: izrael, rakiety, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*