USA wzywają Bagdad do szybkiego utworzenia rządu jedności

USA wzywają Bagdad do szybkiego utworzenia rządu jedności

Sekretarz Stanu USA John Kerry wezwał we wtorek desygnowanego na nowego premiera Iraku Hejdara al-Abadiego do szybkiego utworzenia rządu jedności. Podkreślił, że USA gotowe są oferować Irakowi znaczącą pomoc w jego walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Kerry dodał, że Waszyngton „gotów jest udzielić pełnego poparcie nowemu rządowi Iraku, w którego skład wejdą przedstawiciele wszystkich mniejszości” w kraju.

Według Kerry’ego USA nalegają na jak najszybsze utworzenie nowego rządu, a gdy do tego dojdzie, Waszyngton wesprze nowy gabinet, „zwłaszcza w walce z Państwem Islamskim”.

„Jesteśmy gotowi udzielić dodatkowej politycznej i gospodarczej pomocy, a także pomocy w kwestiach bezpieczeństwa (…), która przyśpieszy rozwój gospodarczy i ustabilizuje demokratyczne instytucje kraju” – podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Kerry wypowiadał się na konferencji prasowej w Sydney, gdzie przebywa z wizytą. Towarzyszy mu szef Pentagonu Chuck Hagel, który powiedział, że USA rozważają udzielenie irackim siłom zbrojnym oraz armii kurdyjskiej dodatkowej pomocy.

W czwartek prezydent USA Barack Obama zezwolił siłom powietrznym USA na wsparcie Iraku i Kurdów w walce z czyniącymi szybkie postępy bojownikami Państwa Islamskiego, które już kontroluje znaczne połacie Iraku.

W poniedziałek Pentagon poinformował, że ataki lotnictwa USA pod koniec ubiegłego tygodnia zwolniły tempo ofensywy Państwa Islamskiego, ale jest nieprawdopodobne, by w istotny sposób osłabiły tę organizację.

Jak poinformowali w poniedziałek zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele władz USA, Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) rozpoczęła bezpośrednie dostawy broni dla walczących z Państwem Islamskim bojowników kurdyjskich.(PAP)

Zdjęcie: Uchodźcy z Iraku fot.STR/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*