USA wyślą F-16 do Rumunii w ramach wspólnych manewrów

USA wyślą F-16 do Rumunii w ramach wspólnych manewrów

Stany Zjednoczone wyślą w kwietniu do Rumunii samoloty F-16 w ramach planowanych wspólnych ćwiczeń i myśliwce te pozostaną w Rumunii „na dość długi okres” – poinformował minister obrony Rumunii Mircea Dusa. 

Myśliwiec F-16 fot.Grzegorz Michałowski/PAP/EPA

Myśliwiec F-16 fot.Grzegorz Michałowski/PAP/EPA

„Amerykańskie samoloty F-16 będą w Rumunii, ponieważ tym razem planujemy wspólne ćwiczenia w rumuńskiej przestrzeni powietrznej, i pozostaną w Rumunii na dość długi okres” – powiedział Dusa, cytowany w niedzielę późnym wieczorem przez agencję Mediafax.

Jak dodał, Rumunia ma do Amerykanów i NATO „inne prośby” dotyczące rozmieszczenia samolotów w tym kraju do czasu, zanim rumuńskie F-16 nie będą w pełni operacyjne, co ma nastąpić w 2017 roku.

Bukareszt zatwierdził w zeszłym roku plan kupienia używanych F-16 od Portugalii w celu dostosowania swych sił lotniczych do standardów NATO.

Ponadto po aneksji Krymu przez Rosję prezydent Traian Basescu wzywał do przesunięcia aktywów wojskowych NATO. Rumunia utrzymuje ścisłe związki z Mołdawią, która obawia się, że po Krymie do Rosji dołączy Naddniestrze, separatystyczne kontrolowane przez Moskwę terytorium na terenie Mołdawii. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*