USA wykluczają współpracę wojskową z Iranem przeciw IS

USA wykluczają współpracę wojskową z Iranem przeciw IS

USA wykluczają współpracę wojskową z Iranem w walce z Państwem Islamskim w Iraku, lecz pozostają otwarte na „dyskusje dyplomatyczne” w tej kwestii – poinformował w poniedziałek amerykański Departament Stanu.

„Nie koordynujemy naszych działań wojskowych i nie będziemy tego robić” – oświadczyła rzeczniczka ministerstwa Jennifer Psaki, towarzysząca szefowi amerykańskiej dyplomacji Johnowi Kerry’emu na konferencji w Paryżu.

Zauważyła jednak, że dialog między Teheranem a Waszyngtonem na temat Iraku i IS byłby możliwy na marginesie przyszłego cyklu negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego.

Psaki przypomniała, że następne spotkanie grupy 5+1 (USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec) i Iranu na temat atomu wyznaczono na 18 września w Nowym Jorku. „Być może w przyszłości będzie okazja, aby omówić sprawy Iraku na marginesie” negocjacji nuklearnych – powiedziała.

Oba kraje nie utrzymują stosunków dyplomatycznych do 1980 roku.

W poniedziałek irański przywódca duchowo-religijny Ali Chamenei oświadczył, że Iran odrzucił prośbę Stanów Zjednoczonych o współpracę w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Iran – kraj sąsiadujący z Irakiem, a także sojusznik władz w Bagdadzie – nie został zaproszony na odbywającą się w Paryżu konferencję dotyczącą Państwa Islamskiego oraz powołania walczącej z nim międzynarodowej koalicji. Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry uznał, że udział Irańczyków byłby niewłaściwy ze względu na „uwikłanie Iranu w Syrii i gdzie indziej”. (PAP)

 

Na zdjęciu: Ajatollah Ali Chamenei, przywódca Iranu fot.Iran Leader Official Website/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka
Tags: iran, isis, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*