USA wprowadziły karne cła na produkty Chin wartości 50 mld USD

USA wprowadziły karne cła na produkty Chin wartości 50 mld USD

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wprowadziła odwetowe, 25-procentowe cła na ponad 1100 produktów importowanych z Chin o łącznej wartości 50 mld dolarów – poinformował w piątek Biały Dom.

Na liście 1102 chińskich towarów objętych nowymi cłami znajdują się produkty wytworzone w oparciu o najnowocześniejsze technologie, na których rozwój postawił Pekin w ramach długoterminowego planu „Made in China 2025”. Strategia ta ma pomóc Chinom objąć dominującą rolę w sektorach globalnej gospodarki opartych na najnowocześniejszych technologiach, w tym na technologii o podwójnym – militarnym i cywilnym – zastosowaniu.

Władze USA wielokrotnie oskarżyły Chiny o kradzież amerykańskiej technologii i własności intelektualnej, m.in. poprzez zmuszanie amerykańskich firm chcących wejść na chiński rynek do przekazywania chińskim partnerom swoich tajemnic technologicznych.

Trump zapowiedział, że jeśli w odpowiedzi na amerykańskie sankcje Pekin sam podejmie kroki odwetowe, Waszyngton wprowadzi karne cła na kolejne setki chińskich produktów eksportowanych do USA oraz zaostrzy zasady inwestowania przez chińskie przedsiębiorstwa w USA i kontrolę transferu amerykańskich technologii.

W piątkowym wywiadzie Trumpa dla telewizji Fox News, który przekształcił się w spontaniczną, prawie godzinną i obejmującą cały wachlarz zagadnień konferencję prasową przed Białym Domem, amerykański prezydent uzasadnił wprowadzenie odwetowych ceł na chińskie produkty „olbrzymim deficytem (w handlu) USA z Chinami, wynoszącym obecnie 500 mld. USD”.

Trump ponownie oskarżył Chiny o kradzież „sekretów wspaniałej amerykańskiej technologii, potęgi amerykańskiego umysłu”. Poproszony o ustosunkowanie się do obaw, że rozważane w administracji od stycznia wprowadzenie karnych ceł na chińskie produkty spowoduje wojnę handlową z Chinami na pełną skalę, Trump odparł, że „wojna handlowa rozpoczęła się wiele, wiele lat temu i Stany Zjednoczone ją przegrały”.

Zdaniem amerykańskich ekspertów ekonomicznych wprowadzenie przez USA karnych taryf celnych na produkty chińskiego eksportu spowoduje wzrost cen na chińskie produkty konsumpcyjne kupowane przez Amerykanów oraz podniesie koszty produkcji dla amerykańskich przedsiębiorców, których towary są wytwarzane w oparciu o chińskie części.

W rezultacie odwetowe sankcje spowodują zahamowanie dynamicznego tempa wzrostu, które amerykańska gospodarka zawdzięcza radykalnej reformie systemu podatkowego przyjętej przez Kongres w grudniu ub. roku – argumentują ekonomiści.

„Wprowadzenie taryf celnych obarcza kosztami nieuczciwych chińskich praktyk handlowych amerykańskich konsumentów, producentów, farmerów i hodowców. To nie jest właściwe podejście” – skomentował decyzję Białego Domu cytowany na portalu „Wall Street Journal” Thomas J. Donohue, prezes Izby Handlowej Stanów Zjednoczonych.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.HOW HWEE YOUNG/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Gospodarka
Tags: chiny, cła, karne, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*