USA stanowczo potępiły zamach na muzeum w Tunisie

John Kerry fot.Laurent Gillieron/EPA

John Kerry fot.Laurent Gillieron/EPA

Stany Zjednoczone potępiły w środę „z największą stanowczością” atak terrorystyczny na muzeum Bardo w stolicy Tunezji, Tunisie, w którym zginęło kilkunastu zagranicznych turystów. Waszyngton zapewnił o wsparciu dla tunezyjskiego narodu i rządu.

W komunikacie sekretarz stanu John Kerry przekazał „szczere kondolencje” rodzinom ofiar. Z uznaniem wypowiedział się o „natychmiastowej odpowiedzi władz tunezyjskich na akt przemocy, a także o podjętych przez nie wysiłkach w celu rozwiązania kryzysu z zakładnikami i przywrócenia spokoju”.

„Stany Zjednoczone w dalszym ciągu wspierają tunezyjski rząd w wysiłkach na rzecz zbudowania Tunezji bezpiecznej, cieszącej się dobrobytem i demokratycznej” – podkreślił Kerry.

Tunezyjska telewizja państwowa poinformowała, że w ataku na muzeum, będącym jedną z atrakcji turystycznych Tunisu, zginęły 22 osoby, w tym kilkunastu zagranicznych turystów i dwóch napastników.

Premier Tunezji Habib Essid informował wcześniej o co najmniej 19 zabitych, w tym 17 cudzoziemcach.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski potwierdził, że wśród ofiar na pewno są Polacy. Poinformował też, że 11 osób z Polski zostało rannych. Zapowiedział, że MSZ sprecyzuje liczbę zabitych, kiedy dokona identyfikacji i potwierdzi tożsamość tych osób. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*