Saudyjczyk odpowiedzialny za zamachy na ambasady USA uznany za winnego

Saudyjczyk odpowiedzialny za zamachy na ambasady USA uznany za winnego

Oskarżony o współudział w zamachach bombowych na ambasady USA w Kenii i Tanzanii w 1998 roku Saudyjczyk Chalid al-Fawwaz został uznany w czwartek za winnego przez ławę przysięgłych sądu federalnego w Nowym Jorku. Grozi mu kara dożywotniego więzienia.

52-letni Fawwaz został przedstawiony przez oskarżycieli jako jeden z najbliższych współpracowników Osamy bin Ladena.

W związku z decyzją ławy przysięgłych prokurator federalny Preet Bharara wydał oświadczenie, w którym przypomniał, że jest to dziesiąty wyrok skazujący oskarżonego o współudział w zamachach z 1998 roku; w atakach na obie ambasady USA zginęło łącznie 224 ludzi, w tym 12 Amerykanów; ponad 4 tys. osób zostało rannych.

„Mamy nadzieję, że werdykt ten przynosi w jakimś stopniu ulgę ofiarom Al-Kaidy na całym świecie” – napisał Bharara.

Fawwaz nie był oskarżony o bezpośrednie planowanie ataku na ambasady; według oskarżycieli był w tym czasie jednym z najbardziej zaufanych przybocznych bin Ladena i zajmował się propagandą Al-Kaidy oraz wysyłaniem broni członkom tej organizacji działającym w Afryce. Ponadto był jednym z przywódców komórki Al-Kaidy działającej w stolicy Kenii, Nairobi. Grupa ta prowadziła rozpoznanie w sprawie ambasady przed zamachem.

Fawwaz został aresztowany w Londynie w 1998 roku; po długich staraniach USA zdołały doprowadzić do jego ekstradycji w 2012 roku.

Wraz z Fawwazem w tym samym procesie mieli być sądzeni jego dwaj wspólnicy – Libijczyk Anas al-Liby i Egipcjanin Adel Abdul Bary. Liby zmarł jednak w więzieniu po długiej chorobie, a Bary przyznał się do winy w 2014 r. w ramach układu sądowego, dzięki któremu jego kara została ograniczona do 25 lat pozbawienia wolności. (PAP)

fot.EPA Photo Files

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*