USA i Rosja wciąż nie porozumiały się ws. rezolucji RB ONZ nt. Syrii

USA i Rosja wciąż nie porozumiały się ws. rezolucji RB ONZ nt. Syrii

USA i Rosja wciąż nie porozumiały się w sprawie rezolucji RB ONZ dotyczącej syryjskiej broni chemicznej – poinformowali we wtorek przedstawiciele USA. Syria była tematem spotkania w ONZ szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry’ego i Siergieja Ławrowa.

68th Session of the United Nations General Assembly

Sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow fot. Jason Szenes/PAP/EPA

Według przedstawicieli USA proszących o zachowanie anonimowości Kerry i Ławrow, na spotkaniu na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, osiągnęli postęp w niektórych kwestiach.

Nie uzgodnili jednak dokumentu, jaki byłby zgodny z oczekiwaniami prezydenta USA Baracka Obamy – dodały źródła. Jak przekazały, w rozmowach ze stroną rosyjską istnieją „podstawowe przeszkody dotyczące pojęć”.

Kerry powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że było ono „bardzo konstruktywne”. Z kolei Według Ławrowa obie strony podkreśliły, że „powinna być mowa o likwidacji całej broni chemicznej znajdującej się w Syrii”, dlatego – jak dodał rosyjski minister – „że istnieją poważne obawy, iż część składników tych szkodliwych materiałów może być w posiadaniu opozycji” syryjskiej.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*