USA publikują kolejne dokumenty znalezione w domu bin Ladena

Osama Bin Laden fot.ODNI/EPA

Osama Bin Laden fot.ODNI/EPA

Wywiad USA opublikował we wtorek kolejne dokumenty znalezione przez amerykańskie siły specjalne w 2011 r. w domu Osamy bin Ladena w Pakistanie. Jest wśród nich testament, w którym przywódca Al-Kaidy przekazuje swój majątek głównie na walkę z dżihadem.

W napisanym odręcznie testamencie bin Laden utrzymuje, że posiada różne dobra osobiste o wartości 29 mln dolarów, które chce częściowo podzielić między krewnych, ale większość fortuny przeznaczyć „na dżihad i na rzecz Allaha”, czyli wspieranie działalności terrorystycznej.

W sumie wywiad USA opublikował ponad 100 dokumentów, które – jak poinformowano – zostały znalezione podczas ataku sił specjalnych USA w 2011 roku na dom Osamy bin Ladena w Pakistanie, w trakcie którego komandosi zabili przywódcę Al-Kaidy.

Opublikowany materiał – jak opisuje agencja Associated Press – obejmuje też dokumenty świadczące o zaniepokojeniu bin Ladena tarciami między Al-Kaidą a jej filią iracką, która potem przekształciła się w Państwo Islamskie. Jest też list do żony, w którym apeluje, by odwołała wizytę u dentysty w Iranie, gdyż mogą jej wówczas zainstalować chip, za pomocą którego będą ją śledzić. W innym liście z 2010 roku, zaadresowanym ogólnie „do islamskiej wspólnoty”, przywódca Al-Kaidy pisze o postępach w prowadzonej z USA świętej wojnie i o porażkach Amerykanów w Afganistanie.

„Myśleli, że wojna będzie łatwa i osiągną swe cele w kilka dni lub tygodni, a nie przygotowali się do tego finansowo i nie mają poparcia społecznego, które umożliwiłoby im prowadzenie tej wojny przez dekadę lub dłużej” – pisał bin Laden.

W jeszcze innym liście porównał kampanię wojskową USA w Afganistanie do ostatnich lat radzieckiej wojny w tym kraju w latach 80. „Musimy być jeszcze trochę cierpliwi. Z cierpliwością przyjedzie zwycięstwo!” – pisał.

Wywiad USA już latem ubiegłego roku rozpoczął publikację kilkudziesięciu odtajnionych dokumentów spośród kilkudziesięciu tysięcy stron znalezionych w domu bin Ladena, w tym spis książek, a także listy, z których wynikało, że jeszcze w 2010 roku bin Laden był bardzo zdeterminowany, by Al-Kaida dalej atakowała USA.

Jak tłumaczył wówczas Dyrektor Wywiadu Narodowego, publikacja dokumentów to odpowiedź na „wezwanie prezydenta USA do większej przejrzystości” w działaniach amerykańskich służb. Podkreślono też, że zgodnie z ustawą o wywiadzie z 2014 roku (Intelligence Authorization Act) wywiad był zobowiązany do dokonania przeglądu dokumentów przed ich publikacją. (PAP)

fot.EPA

  • US releases letters, book list recovered in bin Laden raid
  • US releases letters, book list recovered in bin Laden raid
  • US releases letters, book list recovered in bin Laden raid
  • US releases letters, book list recovered in bin Laden raid

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*