USA przyjmą w 2016 r. 127 000 nieletnich imigrantów – raport Child Trends

fot.Miguel Sierra/EPA

fot.Miguel Sierra/EPA

USA przyjmą do końca tego roku w sumie 127 000 nieletnich imigrantów bez dokumentów bądź nieletnich uchodźców; często są oni ofiarami traumatycznych przeżyć, które mogą naznaczyć całe ich życie – podaje ogłoszony w środę raport grupy non profit Child Trends.

Child Trends ocenia, że w Stanach Zjednoczonych przebywa już około miliona nieletnich, których nie zatrzymano na granicy i pozostają w USA jako cudzoziemcy pozbawieni dokumentów.

Autor raportu David Murphey podkreśla, że te dzieci miały w większości przypadków traumatyczne przeżycia, czy to wskutek utraty rodziny czy oddzielenia od niej i przemocy bądź obu tych doświadczeń naraz.

„Długi ostry stres może ograniczyć zdolności poznawcze i emocjonalne dzieci, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowań i przedwczesnej śmierci” – czytamy w raporcie.

Innym niebezpieczeństwem, na jakie są narażone te dzieci – podkreśla raport – jest „dyskryminacja i nękanie” w szkole.

Walka z wymienionymi zagrożeniami, według Child Trends, wymaga przede wszystkim zagwarantowania tej młodzieży bezpieczeństwa fizycznego oraz jej „legalizacji”, niezwykle trudnej bez pomocy adwokatów w trakcie ubiegania się o azyl.

Raport zaleca m.in., aby straż graniczna przechodziła specjalne przeszkolenie, by nabrała właściwego podejścia do małych uciekinierów oraz nie oddzielała ich od rodziców. Zaleca także przyznawanie władzom samorządowym odpowiednich środków, aby mogły w sposób właściwy zająć się nieletnimi uciekinierami. (PAP)

Categories: Ameryka, Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*