USA przyjęły z aprobatą wysłanie przez ZEA myśliwców do Jordanii

USA przyjęły z aprobatą wysłanie przez ZEA myśliwców do Jordanii

USA przyjęły z aprobatą wysłanie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) do Jordanii dywizjonu myśliwców F-16, które wesprą jordańskie lotnictwo w atakach na pozycje Państwa Islamskiego (IS) – poinformował w poniedziałek Departament Stanu USA.

Siły zbrojne ZEA poinformowały już w sobotę, że wysyłają do Jordanii dywizjon myśliwców. Samoloty wylądowały w Jordanii w niedzielę. Wezmą one udział w operacjach w Syrii i Iraku w odwecie za zamordowanie jordańskiego pilota.

Dywizjon będzie prowadził ataki na cele IS z terytorium Jordanii, tam też będzie stacjonował.

ZEA zawiesiły swój udział w kampanii lotniczej przeciwko IS po rozbiciu się w Syrii 24 grudnia jordańskiego myśliwca F-16, którego pilota dżihadyści wzięli do niewoli. Po spaleniu go żywcem przez dżihadystów z IS król Jordanii Abdullah zapowiedział pomszczenie tej zbrodni.

W piątek przedstawiciel Departamentu Stanu USA oświadczył, że ZEA potwierdziły swą przynależność do kierowanej przez Stany Zjednoczone koalicji prowadzącej kampanię powietrzną przeciwko Państwu Islamskiemu i że w najbliższych dniach pojawią się „pozytywne wiadomości w kwestii lotów”.

Jordańscy eksperci wojskowi twierdzą, że zdolność ich państwa do kontynuowania ataków lotniczych może zostać w najbliższych dniach nadwyrężona ze względu na ograniczony resurs (miara zdolności użytkowej maszyn) posiadanych 40 samolotów F-16.

W poniedziałek również Bahrajn zadeklarował wolę wsparcia Jordanii w walce z IS, o czym poinformował w komunikacie pałac królewski w Ammanie. Pomoc Bahrajnu ma polegać między innymi na współpracy armii i sił powietrznych obu krajów. (PAP)

fot.Jordanian News Agency/Handout/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: F-16, Jordania, USA, ZEA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*