USA przeprowadziły atak lotniczy w obronie rebeliantów w Syrii

fot.Mohammed Saber/EPA

fot.Mohammed Saber/EPA

Stany Zjednoczone przeprowadziły pierwszy atak z powietrza mający na celu obronę ugrupowania rebelianckiego walczącego w Syrii – potwierdził w poniedziałek czasu lokalnego przedstawiciel Pentagonu.

Rzecznik amerykańskiego resortu obrony Bill Urban powiedział, że pierwsze uderzenie obronne sił USA zostało przeprowadzone w piątek i miało na celu wsparcie ugrupowania Nowa Syria, które zostało przez Amerykanów „wyszkolone i wyposażone”.

Jak poinformowano, amerykańskie lotnictwo zbombardowało pozycje związanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra w odpowiedzi na atak przeprowadzony przez bojowników na członków Nowej Syrii.

W poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow ocenił, że amerykańskie ataki na terytorium Syrii mogą zaszkodzić prowadzonej tam walce z terroryzmem. Powiedział, że największym zagrożeniem dla Syrii i sąsiedniego Iraku jest obecnie Państwo Islamskie (IS) i dlatego Moskwa popiera rządy w obu tych krajach.

Nieco wcześniej rzecznik Białego Domu Josh Earnest oświadczył, że Syria „nie powinna ingerować” w działania sił wyszkolonych przez Amerykanów w celu walki z IS. Gdyby jednak było inaczej, mogą zostać podjęte „dodatkowe kroki” – ostrzegł, sygnalizując możliwość ataków z powietrza przeciwko siłom syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

W połowie lipca w Syrii zaczęło działać co najmniej 54 rebeliantów uzbrojonych i wyszkolonych przez Waszyngton. To pierwsza grupa bojowników, którzy mają walczyć z Państwem Islamskim w Syrii; mają oni wejść w skład tzw. Dywizjonu 30.

Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku początkowo jako rebelia przeciwko reżimowi w Damaszku. Od tego czasu uaktywniło się tam wiele ugrupowań rebelianckich, również dżihadystycznych. Na terenach Syrii i Iraku Państwo Islamskie utworzyło samozwańczy kalifat.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: atak, is, isis, Syria, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*