USA przekonane o bezpieczeństwie tras żeglugowych z Zatoce Perskiej

USA przekonane o bezpieczeństwie tras żeglugowych z Zatoce Perskiej

Destabilizacja polityczna Jemenu oraz działania Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku nie zagrażają trasom żeglugowym, wykorzystywanym przy eksporcie ropy i gazu z państw regionu Zatoki Perskiej – oświadczył w poniedziałek wyższy oficer marynarki wojennej USA.

Wiceadmirał John Miller, dowódca stacjonującej na wodach wokół Półwyspu Arabskiego V Floty USA, powiedział na konferencji w Abu Zabi, że „mocna obecność” sił morskich Stanów Zjednoczonych i innych państw pozwala zminimalizować zagrożenia dla krajów produkujących ropę.

„Jak dynamiczny nie byłby dzisiaj region, przez ubiegłe lata widzieliśmy, że atmosfera żeglugowa była bezpieczna, swobodny przepływ towarów był stały i niezagrożony” – powiedział Miller. Odniósł się tu do kluczowych cieśnin Ormuz i Bab el Mandeb – łączących Morze Arabskie z Zatoką Perską i Morzem Czerwonym – oraz prowadzącego z Morza Czerwonego na Morze Śródziemne Kanału Sueskiego.

Jak zaznaczył, do ochrony tych akwenów wystarczające są międzynarodowe połączone siły morskie z dowództwem w Bahrajnie, prowadzące każdego dnia operacje z udziałem od 65 do 70 okrętów.

„Organizacje takie jak Państwo Islamskie są zdolne nas zaskoczyć, zatem ciężko pracujemy nad wyeliminowaniem okazji dla zaskoczenia i osiągamy to poprzez mocną obecność w środowisku żeglugowym. Jeśli chodzi o Kanał Sueski, to ciągle widzieliśmy, że mimo pojawiających się w Egipcie niepokojów jest on bezpieczny i dobrze zarządzany” – powiedział Miller.

Zaznaczył jednocześnie, że w Jemenie, gdzie szyickie ugrupowanie zbrojne Huti obaliło w styczniu rząd prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego, zapanowała „bardzo dynamiczna sytuacja”.

„Niestabilność w Jemenie jest czymś, co ma potencjał doprowadzenia do niestabilności w cieśninie Bab el Mandeb, w Zatoce Adeńskiej oraz w południowej części Morza Czerwonego i wszystko to jest dla nas powodem do niepokoju” – wskazał amerykański wiceadmirał. (PAP)

fot.Mazen Mahdi/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*