USA przekazały Irakowi wdowę po Abu as-Sajjafie, ważną członkinię IS

fot.Mazen Mahdi/EPA

fot.Mazen Mahdi/EPA

USA przekazały w czwartek władzom w Iraku wdowę po wysokim rangą dowódcy Państwa Islamskiego (IS) Abu as-Sajjafie. Umm as-Sajjaf, która została zatrzymana przez amerykańskich komandosów podczas operacji w połowie maja w Syrii, odgrywała znacząca rolę w IS.

Jak poinformował Pentagon, Nasrin As’ad Ibrahim, znana jako Umm as-Sajjaf, była do tej pory w rękach żołnierzy USA i została przekazana regionalnym władzom irackiego Kurdystanu.

15 maja kobieta została schwytana przez siły amerykańskie w Al-Omar na wschodzie Syrii podczas jednej z pierwszych operacji na lądzie, do której oficjalnie przyznały się USA i która wymierzona była w IS. Akcja miała na celu schwytanie członków tej ekstremistycznej organizacji dżihadystycznej.

Umm as-Sajjaf odgrywała „istotną rolę w działalności terrorystycznej” grupy – mówiła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Bernadette Meehan.

„Decyzja o przekazaniu Umm as-Sajjaf irackiemu rządowi opiera się na przekonaniu rządu USA, że przeniesienie zatrzymanych będzie zgodne pod względem prawnym, dyplomatycznym, wywiadowczym” i pod względem bezpieczeństwa – poinformował resort obrony USA.

„To przekazanie jest zgodne z polityką ministerstwa dotyczącą zatrzymania, przesłuchania oraz, w odpowiednich przypadkach, rozważenia działań prawnych przeciwko osobom schwytanym na polu walki” – dodał Pentagon.

Operacja, podczas której Umm as-Sajjaf została schwytana, była nakierowana głównie na jej męża. Według Waszyngtonu Abu as-Sajjaf odegrał „kluczową rolę w nadzorowaniu nielegalnych operacji IS w sektorze ropy naftowej i gazu, co jest kluczowym źródłem dochodów pozwalających organizacji terrorystycznej kontynuować swe brutalne taktyki i ciemiężyć tysiące niewinnych cywilów”.

Stany Zjednoczone nie uprzedzały władz syryjskich o tej operacji, ani jej z nimi nie koordynowały. USA głównie zwalcza IS w Syrii i Iraku atakując z powietrza. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: isis, oirak, USA, wdowa

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*