USA: przedłużanie negocjacji ws. Grecji to „igranie z losem”

Jack Lew fot.Michael Reynolds/EPA

Jack Lew fot.Michael Reynolds/EPA

Minister finansów USA Jack Lew powiedział w piątkowym wywiadzie dla portalu Yahoo Finance, że przedłużanie negocjacji między Grecją a jej wierzycielami do deadline’u to „igranie z ogniem” grożące bankructwem Aten, niebezpiecznym dla globalnej gospodarki.

Za każdym razem, gdy negocjacje z Grecją trwają do ostatniej chwili, rośnie ryzyko, że „dojdzie do wypadku”, jakim byłaby niewypłacalność Aten – podkreślił Lew.

„Mam nadzieję, że strony zdołają dojść do porozumienia, które zapobiegnie dramatowi Grecji, i nie dojdzie do sytuacji ryzykownej dla europejskiej i światowej gospodarki” – dodał minister.

Już w poniedziałek Lew rozmawiał telefonicznie z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, wzywając Ateny do zawarcia kompromisu z wierzycielami. Zaapelował również do europejskich przywódców o szukanie kompromisu z Atenami.

Jak dotąd administracja prezydenta Baracka Obamy nie ingerowała zanadto w negocjacje między Atenami a ich wierzycielami. Teraz jednak, gdy Grecji w istocie grozi bankructwo, USA zaczynają się obawiać politycznych konsekwencji tego kryzysu, które mogą doprowadzić do tego, że Rosja uzyska silne wpływy w Grecji, będącej członkiem NATO.

Tymczasem w piątek w Brukseli, mimo nowej propozycji wierzycieli Grecji, którzy skłonni są przedłużyć program pomocowy dla Aten i udzielić im około 15 mld euro kredytu, pod warunkiem, że Grecy szybko podpiszą porozumienie, premier Cipras powiedział, że rząd Grecji nie będzie tolerował „ultimatum ani szantaży”.

Przedstawiciel greckiego rządu powiedział zaś agencji Reutera, że Ateny nie mogą zgodzić się na plan reform proponowany przez wierzycieli, jeśli będzie on „nakręcał spiralę recesji i zadłużenia”.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu – ok. 7,2 mld euro – to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*