USA przechwyciły rozmowy syryjskich urzędników o ataku gazowym

USA przechwyciły rozmowy syryjskich urzędników o ataku gazowym

Służby wywiadowcze USA podsłuchały przedstawiciela syryjskiego ministerstwa obrony, który w rozmowie telefonicznej z dowódcą oddziału broni chemicznej nie krył paniki po zeszłotygodniowym ataku chemicznym w Syrii – poinformował magazyn „Foreign Policy”. 

Siedziba Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Fort Meade w stanie Maryland fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Siedziba Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Fort Meade w stanie Maryland fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Według czasopisma w godzinach „następujących po przerażającym ataku chemicznym na wschód od Damaszku przedstawiciel syryjskiego ministerstwa obrony rozmawiał w panice z dowódcą oddziału chemicznego, żądając odpowiedzi po ataku z użyciem gazu neurotoksycznego, w którym zginęło ponad 1000 osób”.

Jak podkreślono, fakt, że amerykańskie służby przechwyciły rozmowy „są główną przyczyną, dla której przedstawiciele strony amerykańskiej są przekonani, że ataki były dziełem reżimu Baszara el-Asada”. Z tego też powodu amerykańska armia przygotowuje się do „ataku na reżim w nadchodzących dniach” – ocenia magazyn.

Zaznacza, że amerykańskie służby wywiadowcze nie dysponują jednak tradycyjnymi dowodami na użycie gazu bojowego, jak próbki ziemi czy krwi pobranej od ofiar.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney mówił we wtorek, że jeszcze w tym tygodniu ma zostać udostępniony oficjalny raport w sprawie ataku w Syrii.

(PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. zatokablue
    zatokablue 29 sierpnia, 2013, 11:58

    Dlaczego mam watpliwosci.Po 1…Powodem ataku amerykańskich wojsk było oficjalne wyjaśnienie, że w nocy z 2 na 3 sierpnia trzy kutry torpedowe DRW zaatakowały amerykański niszczyciel „Maddox”, ponoć już na otwartym morzu. W 1999 r. -po upływie 35 lat ? odtajnione zostały przez USA akta i dokumenty wojskowe, dotyczące tegoż incydentu i nawet dowódca okrętu „Maddox” oraz wysocy urzędnicy Departamentu Stanu i CIA wyjaśnili, że żadnego incydentu nie było! Wszystko zostało wymyślone na użytek propagandowy już po przygotowaniu się do wojny przez USA!(chodzi o uzasadnienie wojny w Wietnamie) Po 2…Celem inwazji na Irak było obalenie reżimu Saddama Husajna, który Waszyngton uważał za realne zagrożenie dla USA i całego świata. Stało za tym mocne przekonanie Busha, że Husajn posiada broń masowego rażenia i na pewno jej użyje.Chodzi o broń której nie było. Czy można wierzyc w zapewnienia kłamcy? Czy wiadomość,że USA przechwyciły rozmowy syryjskich urzędników o ataku gazowym nie jest na użytek propagandy????

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*